Askeri Havacılık

Yunanlılar 1974’te Nasıl Kendi Uçaklarını Vurdu? Operasyon NIKI!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın unutulan olaylarından biride Yunanlıların Lefkoşe’ye iniş sırasında düşürülen Noratlas askeri nakliye uçağıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında tüm gücünü gösterirken adada ilginç bir savaş yaşanmaktadır…

Adada garantör olarak bulunan Türk ve Yunan Alayları da çetin bir savaş içindedir. 20 Temmuz 1974’te başlayan harekat bütün hızıyla sürerken Yunanistan adada çok zor durumda kalan alaylarına yardım için bir plan yapar.

Elefsis’ten kalkacak 3 adet Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait Noratlas tipi uçak, Yunan Alayı’na komando timi gönderecektir. Bölgede yoğun elektronik karıştırma nedeniyle uçaklar çok alçak uçacak ve adaya gece saatlerinde ulaşacaktır. Pist kısa süreliğini aydınlatılacak bu sırada Noratlas uçakları gizlice adaya ulaşacaktır.
 
21 Temmuz’da yani harekatın ikinci günü gecesi uçaklar Elefsis’den havalanır. Gizlice adaya yaklaşmaya başlarlar. Operasyona NIKI adı verilmiştir. Ancak küçük bir sorun vardır. Türk uçaklarına karşı koyan Lefkoşe Havalimanı’na konuşlu Rum uçaksavar birliğinin bu operasyondan haberi yoktur.
Uçaklar yaklaşma sırasındayken yoğun bir uçak savar ateşi başlar. 52-133 kuyruk numaralı Noratlas vurulur. Alevler içinde kalan uçak, havalimanına çok yakın noktada düşer. Uçakta bulunan 4’ü mürettebat ve 16 komando hayatını kaybeder. Bir komando ise kurtulmayı başarır.
 
Havadaki diğer uçaklar 52-139, 52-151, 53-207 da ağır hasar alır. Ancak inmeyi başarırlar. Uçaklar havalimanında daha sonra kaderlerine terk edilir.
 
ANI UÇAĞI YOLLANDI
Yunanlılar, bu yıl anıt yapılması için Kıbrıs Rum Kesimi’ne hizmetten uzun yıllar önce çıkmış bir Noratlas tipi uçak gönderdi. Demonte olarak gelen uçak burada birleştirildi. Uçak, aslında 52-128 kuyruk numaları, bu operasyona katılmamış bir uçaktı.
 
Uzun yıllar Batı Alman Hava Kuvvetleri’nde 52+28 gövde numarası ile kullanılan uçak, Yunanistan’a 27 Ocak 1970 tarihinde hibe edildi. Uçak, 19 Mart 1986’ya kadar aktif olarak kullanıldı. Noratlas, Elefsis Hava Üssü’nde anı uçağı olarak sergileniyordu…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!