Askeri HavacılıkHaberler

Yunanistan’ın Daha Fazla Rafale Savaş Jeti Siparişi Verdiği Bildirildi!

Yunanistan hükümeti 6 ek Fransız yapımı Rafale savaş uçağı satın almayı düşünüyor…

Yunanistan, Ocak 2021’de Yunan Hava Kuvvetleri için 18 adet Dassault Rafale savaş uçağı siparişi verdi. Sözleşme, Fransız Hava Kuvvetleri’ne ait 12 kullanılmış Rafale jeti ve tümü F3R standardına uygun 6 yeni jeti ve bir dizi silahı içeriyordu. Bunlar arasında Exocet gemi karşıtı füzeler ve SCALP seyir füzeleri bulunuyor. Kontrat uçak için 1,92 milyar Euro, silahları için ek 400 milyon Euro olarak tahmin edildi. Yunanistan’ın ek 6 rafale alımında uçakları nereye konuşlandıracağı belli olmamakla birlikte elde edilen bilgilerde çoban adasına bir Havalimanı yapıldığı ve 6 rafale savaş uçağının Çoban (Kassos) adasında konuşlandırabileceği bildirildi.

Fransız Hava Kuvvetleri filosundan savaş uçaklarının çıkarılması, Türkiye ile bölgesel gerginliklerin ardından Yunanistan için daha hızlı ve daha ucuz bir tedarik sağladı. Fransız Hava Kuvvetlerinin envanterinden alınan ilk altı savaş uçağı, Temmuz 2021’de Yunanistan’a teslim edilecek. Siparişin geri kalanı 2022 ve 2023’te altı taksit halinde teslim edilecek.

Ancak Yunan makamları artık 332. “Şahin” Filosunu 40 uçağa çıkarmayı düşünüyor olabilirler. Bir askeri kaynak verdiği demeçte, “Bir filonun en az 18 savaş jeti var. Bir savaş filosu için iyi bir sayı 24,” Filo, Hellenic Air’in 114. Savaş Kanadının ana üssü olan Tanagra’da yer alacak. Kuvvet: Kanat Fransız yapımı uçaklarda kullanılıyor: 1975’ten 2003’e Mirage F1CG avcı uçağını uçurduktan sonra, şu anda Mirage 2000-5 ile donatılmıştır.

Yunan Hava Kuvvetlerinin 4 pilotu, Dassault Rafale savaş uçağına alışmak için Fransa’da eğitimlerine çoktan başladı. Yunan teknisyenler de Fransız meslektaşları ile eğitime başladı…

BİZİ TWİTTER’DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!