HaberlerSeyahatSivil Havacılık

Yeni Nesil Geniş Gövdeli Uçak Konsepti : SE Aeronautics – SE200

ABD merkezli girişim şirketi SE Aeronautics, yeni nesil geniş gövdeli bir uçak konseptini başlattı. Yeni bir monokok kalıplı uçak tasarımının yakıt tüketimini %70 ve karbon emisyonlarını %80 azaltması bekleniyor. Bu arada, yeni SE200 ticari geniş gövdeli uçağın, aralıksız 10.560 mil menzile sahip 264 yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip olması bekleniyor…

Şirket, hafif üç kanatlı konfigürasyonu kaldırma kuvvetini önemli ölçüde iyileştirdiği, kısa kalkış ve iniş (STOL) yeteneklerini geliştirdiği için SE200 jetinin yenilikçi tasarımının daha verimli olduğunu iddia ediyor. Geniş gövdeli jetin yapısının tamamı, süper ince uzun kanatlara sahipken tek bir sert parça halinde bir araya getirilmiş.

Yeni tasarımın, Boeing 787 veya Airbus A330neo Ailesi uçakları gibi diğer uçaklara kıyasla genel blok saat maliyetini yarı yarıya düşürürken, jetin ömrünü de iki katına çıkarması bekleniyor.

Bu uçak, günümüzün fena halde düşük performans gösteren yolcu uçağı teknolojisi için en pratik, karlı ve kalıcı çözüm olacak. Üretim verimliliğimiz, uçağımızı mevcut geleneksel yönteme göre önemli ölçüde daha kısa sürede üretmemize olanak tanıyacak. Bu yakıt tüketim oranını gerçekten %70 düşürme yeteneğimizi sektörde devrim yaratacağız.

Güvenliği sağlamak ve arttırmak için tasarım, Jet gövdesinin tek bir katı kalıplı parçasından yapılırken, yakıt, jet kanatları yerine gövdenin üstündeki kendinden sızdırmaz iç lastiklerde depolanır. Üretici, su üzerine acil iniş durumunda uçağın yüzdüğünü de vurguladı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!