HaberlerHavayoluSivil Havacılık

Yeni FAA Direktifleri Sonrası 737 MAX Uçaklarının Hizmete Dönüşü Gecikecek!

Boeing’in 737 MAX motorlarını etkileyen potansiyel korozyona ilişkin bir Uçuşa Elverişlilik Direktifi yayınlayan Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) hemen ardından Boeing’den, uçaktaki birden fazla alt sistemin elektriksel topraklama sorunlarından etkilenmeyeceğine dair kanıt sunması da isteniyor. Dünya çapındaki 737 MAX filosunun yaklaşık %25’i şuan yerde bekliyor…

Boeing‘in 737 MAX‘ı, Amerika Birleşik Devletleri gökyüzüne başarıyla yeniden girdikten ve 2020/21 kışı boyunca rekorları kıran bazı siparişler aldıktan sonra, Boeing‘in 737 MAX’ı yeniden yoluna girmiş gibi görünüyordu. Ancak Nisan ayı başlarında Boeing, belirli bir 737 MAX uçağı grubunda potansiyel bir elektrik sorununu işaret etti. Boeing’in “Uyardığı” 16 havayolu, uçakların gökyüzüne geri dönmesine izin vermeden önce sorunu çözüyor.

Boeing, bir yedek güç kontrol sistemi içindeki elektriksel topraklama konusunda endişeliydi. Bununla birlikte, nispeten hızlı bir düzeltme için umutlar vardı.

Aralarında, United Airlines, Southwest Airlines ve American Airlines, 737 MAX’lerinin 60’tan fazlasını yere indirdi. Nisan ayında, havayolları sorunun ne olduğunu bildiklerini söylüyorlardı. Ayrıca bu konuda ne yapılması gerektiğini bildiklerini ve sorunun çabuk çözülebileceğini söylediler.

Ancak Reuters, Boeing’in topraklamayla ilgili daha fazla engelle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Daha önce FAA, “sonraki analiz ve testlerin” sorunun ek sistemler içerebileceğini gösterdiğini söylemişti. İşaretlenen sistemler arasında yedek güç kontrol ünitesi, bir devre kesici paneli ve ana gösterge paneli bulunur.

Şimdi, “Konuya Aşina” iki kaynaktan alıntı yapan Reuters’e göre, ABD güvenlik düzenleyicileri, başlangıçta Boeing tarafından işaretlenen topraklama sorununun uçaktaki diğer sistemleri etkilemediğini göstermek için ek dokümantasyon ve analiz istiyor.

FAA’ya göre, korozyona bağlı olarak basınç alt sistemi (PSS) ünitesi arızalarına ilişkin çok sayıda rapor alınmıştır. Bu, itme gücünün azalmasına neden olabilir. Hemen tehlikeli olmasa da operatörlerin dikkatini gerektirir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!