Haberler

Van’da Keşif Uçağı Düştü : 2’si Pilot 7 Emniyet Mensubu Şehit Oldu!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da bir keşif uçağının düştüğünü 2’si pilot 7 emniyet mensubunun şehit olduğunu açıkladı…

Artos Dağına çarparak kırıma uğrayan EM-809 kuyruk numaralı İnsanlı Keşif Uçağı…

Süleyman Soylu Açıklaması

Pazartesi gününden itibaren Van ve Hakkari’de keşif ve gözetleme göreviyle bulunan 2015 model insanlı keşif uçağı olarak envanterimize kayıtlı olan uçağımız 15 Temmuz saat 18.35 sularında yeniden keşif ve gözetleme yapabilme teminen Van Ferit Melen Havalimanı’ndan kalkmıştır. İçerisinde 2’si pilot arkadaşımız olmak üzere toplam 5 personelle birlikte 7 emniyet mensubumuz bulunmaktaydı. Saat 22.32 sıralarında en son Başkale üzerindeyken kuleyle irtibat sağlandı, dönüşte olduğunu ifade etti. Sonra 22.45 civarında da hem radar hem de iletişim tespiti tamamen kesildi. Tüm ekiplerimizle havadan ve karadan arama yapıldı. 03.00 civarında oraya giden ekiplerimiz, Artos Dağı’nın 2 bin 200 rakımına uçağımızın çarparak kırıma uğradığını bildirdiler. Ekiplerimiz 2’si pilot olmak üzere kahraman 7 evladımızı kaybettiğimizi bize bildirdiler. Şimdi oraya geçeceğiz…

Artos Dağına çarparak kırıma uğrayan EM-809 kuyruk numaralı İnsanlı Keşif Uçağı...

Gelişmeler hakkında Bilgi veren İçişleri Bakanı Soylu İnsanlı İstihbarat Uçağının Van’dan kalktığını belirterek “2’si pilot 7 personelli insanlı keşif uçağı Gevaş civarında gözden kayboldu. Saat 03.00 civarında uçağımız Artos dağına dağa çarparak kırıma uğradı. 7 personel şehit oldu” dedi.


Saat 22.32 sıralarında en son Başkale üzerindeyken kuleyle irtibat sağlandı, dönüşte olduğunu ifade etti.


Sonra 22.45 civarında da hem radar hem de iletişim tespiti tamamen kesildi…


Van Uçak Kazası


Terörle mücadele amaçlı İnsanlı İstihbarat Uçakları bölge yoğun olarak kullanılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Kara Kuvvetleri’nde Kingair 350 tipi turboprop uçak İnsanlı İstihbarat Uçağı olarak görev yapıyor.


Özel kameralara sahip uçak, aldığı istihbarat bilgilerini yere aktarıyor…


Van’da Düşen Uçağın Pilotlarından Birinin Kimliği Belli Oldu

Hayatını kaybedenlerden birinin, Pilot Komiser Gökhun Mete Altunbaş olduğu açıklandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı kadrosunda görevli iken geçici olarak Hakkari’de görevlendirilen Altunbaş’ın evli ve bir çocuk babası olduğu öğrenildi.

Altunbaş’ın eşinin de komiser olduğu ve Ankara’da yaşadığı ifade edildi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!