United Airlines Boeing 777, bugün erken saatlerde Denver Uluslararası Havaalanı’na dönmek zorunda kaldı. 26 yaşındaki uçak, şehir üzerinde kontrolsüz bir motor arızası yaşadı ve motor kaportasının parçaları yerel bir sakinin ön bahçesine düştü…

Bir uçağın kontrolsüz bir Motor Arızasına maruz kalması inanılmaz derecede nadirdir. Ancak bugün, nüfuslu bölgelerde bir değil iki büyük kontrolsüz başarısızlık meydana geldiğinden inanılmaz bir ortak olay günü oldu. Bugün erken saatlerde, bir Boeing 747 motorunun parçaları, Hollanda’da bir arabanın tavanına düştü.

Denver Uluslararası Havaalanı‘ndan bu öğleden sonra 13:04‘te neredeyse bir saat geç hareket eden United Flight UA328, Honolulu’ya uçacaktı. Bu uçuşun yedi saat 30 dakika sürmesi bekleniyordu.

Bununla birlikte, uçağın iki numaralı motoru, 13.400 feet’te uçuştan yaklaşık beş dakika sonra kontrolsüz bir motor arızasına maruz kaldıktan sonra uçuş sadece 30 dakika sürdü.

Pilot ile Kule arasındaki görüşme de kamuoyu ile paylaşılırken, ses kayıtlarında, “Mayday, uçağımız motor sorunu yaşıyor, acilen dönmemiz gerek” denildiği duyuldu. ABD Ulusal Taşımacılık Güvenlik Kurulu ve Federal Havacılık Bürosu olayla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

26 yıllık 777’de iki adet Pratt&Whitney PW4000 motorları bulunuyor. Yetkililer patlamanın sebebi ve fanın içindeki sistemin çalışıp çalışmadığıyla ilgili her detayı değerlendireceklerini açıkladı.

Havayoluna göre Boeing 777, on mürettebat eşliğinde 231 yolcu taşıyordu. 29 Eylül 1995’te teslim edildiğinden bu yana United Airlines ile uçan, aslında bir havayoluna teslim edilen ilk Boeing 777 uçaklarından biriydi. Uçak geçtiğimiz yıl ve son 12 ayda 2184.5 saat 530 uçuşu tamamladı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Emre
Emre
5 ay önce

Uçak Bildiğim Kadarıyla Tek Motoruyla Bile Saatlerce Uçabilir Ama Bu Zaten Alçak İrtifada Gerçeklemiş Düşmemesi Büyük Şans.