HaberlerHavacılıkHavayoluUnited Airlines

United ; 2026 Yılına Kadar Elektrikli Hava Taksisi Operasyonlarına Başlamak İstiyor!

United Airlines bugün Archer Aviation ile yeni bir ortaklık yaptığını duyurdu. Şirketle işbirliği içinde, ABD’li havayolu, uçuşların geleceği için kısa mesafeli elektrikli uçakların gelişini hızlandırmayı umuyor…

Dünya şu anda başka şeylere odaklanırken, Havacılık Endüstrisi emisyonları azaltma ve sürdürülebilirliği artırma misyonunu unutmadı. Nitekim, daha dün British Airways, önümüzdeki yıldan itibaren kullanılmak üzere Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları üretmeye başlamak için bir ABD firması ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Oneworld Havayolu grubunun tamamı 2050 yılına kadar net sıfır karbon olacağını taahhüt etti. Bu arada, Etihad Havayolları aktif olarak karbon ofsetlerini araştırıyor.

Görünüşe göre United Airlines‘ın hava yolculuğunun çevre dostluğunu daha da artırmasına katkısı Elektrikli Uçaklar etrafında dönüyor. Havayolu, şu anda elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı üzerinde çalışan hava ulaşım şirketi Archer ile ortaklık yapıyor.

United Airlines, Archer‘ın pille çalışan kısa mesafeli bir uçak geliştirmesine yardımcı olmak için hava sahası yönetimi uzmanlığına katkıda bulunmayı umuyor. Havayolu, Mesa Havayolları ile birlikte bu elektrikli hava taksilerinden 200 adede kadar satın alacak.

Kaynak : Archer Air

EVTOL filosu, yoğun kentsel ortamlarda müşterilere yardımcı olacak, ancak uçuşların tam olarak nasıl işleyeceği şu anda net değil. United Airlines proje konusunda oldukça hırslı. Havayolu, önümüzdeki beş yıl içinde kentsel ortamlarda kullanılan teknolojiyi görmeyi umuyor.

Archer, tam ölçekli eVTOL uçağını bu yılın sonlarında tanıtmayı planlıyor. Uçak üretimi 2023 için ve ilk ticari uçuşlar 2024 için planlanıyor. United bu teknolojiyi 2026’dan önce uygulanacağına kesin gözüyle bakıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!