Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu Uzay Çöpleri Nedeniyle Yörüngesini Değiştirdi!

Uluslararası Uzay İstasyonu, geçtiğimiz perşembe günü uzayda başıboş dolaşan çöplerden kurtulmak için bir kaçınma manevrası yapmak zorunda kaldı. Hamle bir güvenlik önlemi olarak gerçekleştirildi…

İnsanlığın en önemli sorunlarından biri atıklarımızla nasıl başa çıkacağımıza dair henüz bir fikrimiz yok malesef.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) de zaman zaman uzayda yer alan bu çöplerden dolayı sorun yaşıyor. Eski ve artık kullanılmayan uydular, roket parçaları gibi çeşitli atık maddeler yörüngede kalıyor. Uzay istasyonlarının da kendilerini bu yüksek hızda hareket eden çöplerden koruması gerekiyor.
 
Perşembe günü gerçekleşen olayda ISS, 10 kilometre yakınından geçecek bir yıkıntı parçasından daha da uzaklaşmak için manevra yaptı. İstasyonda bulunan iki Rus kozmonot ve bir Amerikalı astronot da bu süreçte Soyuz mekiğinin içinde bekledi.
 
Ekip üyelerinin uzay aracından konumlanmasının nedeni ise yapılacak olan manevra sırasında bir acil durum ortaya çıkması ve astronotlarla kozmonotların tahliye edilmesinin gerekebilmesi ihtimali olarak gösterildi. Yörüngedeki aşırı hız nedeniyle en ufak manevranın ve en ufak temasın bile etkileri çok büyük olabiliyor.
 
Gerçekleştirilen manevra, istasyonun tarihindeki ilk kaçınma manevrası da değil. NASA’dan gelen açıklamaya göre bu tür manevralar sık sık gerçekleştiriliyor. Bu haftaki kaçınma hareketi, istasyonun tarihindeki 25. manevrası oldu.
 
Uluslararası Uzay İstasyonu, uzun yıllardır evrenin sırlarını ortaya çıkarmak isteyen bilim insanlarına hizmet ediyor. Yaklaşık 410 kilometre yükseklikte bulunan ISS, saatte 27500 kilometreden yüksek bir hıza sahip. Bu hızda gerçekleşecek büyük bir çarpışma ise felaketle sonuçlanacaktır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAUzay

Bu Haber Yorumlara Kapalı!