Askeri HavacılıkBayraktarHaberlerSavunma SanayiTürkiyeUkrayna

Ukrayna Türkiye’den 48 Adet Bayraktar TB2 İHA Almayı Düşünüyor!

Ukrayna’nın savunma sanayisi  48 adede kadar Bayraktar Taktik Blok 2 (TB2) insansız hava aracı (İHA) satın almayı planlıyor. Bu kadar çok sayıda İHA’nın satın alınması, Drone’ların Ukrayna’da ortak olarak mı yoksa yerel olarak mı üretileceği sorularını gündeme getiriyor…

Defence Express Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın her biri altı ila 12 kontrol istasyonu ve üç ila dört İHA içeren altı ila 12 Bayraktar TB2 kompleksi satın almayı planladığını söyledi.

Ukroboronprom bünyesinde faaliyet gösterdiği için askeri teçhizatın ihracat ve ithalatından sorumlu Ukrspetsexport CEO’su Vadym Nozdri, raporda “Ukrayna, Savunma Bakanlığı’nın 48 Dron Almayı Planlıyor.”

Ukroboronprom, ülkede ayrı bir devlet teşebbüsü olarak kurulan savunma sanayi şirketlerinin çatı yönetim organizasyonudur.

Rapor, oldukça büyük bir satın alma olduğu için, üretimin Ukrayna’da yerelleştirilmesi olasılıklarının olabileceğine işaret etti.

Siparişteki yüksek İHA sayısı göz önüne alındığında bu makul bir olasılıktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) şu anda envanterinde bu tür 107 insansız hava aracı bulunuyor.

Ek olarak, Kiev ile Ankara arasında hızlanan işbirliği doğrultusunda ve her iki ülkeden üst düzey yetkililerin karşılıklı ziyaretleri kapsamında savunma sanayi işbirliği her zaman ön saflarda yer aldı. TSK’nın sahada ilk kullanımından bu yana oyun değiştirici olarak anılan Bayraktar TB2 Drone‘larının sahibi Türk insansız hava aracı üreticisi Baykar Makina, bu tür bir işbirliğine sıcak bakacağı düşünülüyor.

Raporda Ukrspetsexport başkanı “Baykar Makina Ukrayna’ya Yatırım Yapmaya Ve Ortak Projeler Geliştirmeye Hazır” dedi.

“Bu, Ukrayna Topraklarında Büyük Ölçekli Bir Ortak Üretimdir” diyen Nozdri, üretimin yerelleştirilmesinin “her bir kompleksin maliyetini% 35’e kadar azaltacağını” vurguladı.

Geçtiğimiz yıl, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko, Ukrayna ordusu için 12 Türk Bayraktar TB2 İHA satın alınması için imzalanan anlaşmayı açıklamıştı…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!