Haberler

Uçan Vatoz 2023 Yılında Havalanıyor!

Türk mühendislerden oluşan bir ekibin ortak çalışması sonucu, hidrojen yakıt pili ve plazma teknolojisi kullanan dikey iniş kalkışlı hayalet uçaklar tasarlandı…

Türk mühendislerden oluşan bir ekibin ortak çalışması sonucu, hidrojen yakıt pili ve plazma teknolojisi kullanan dikey iniş kalkışlı hayalet uçaklar tasarlandı. Vatoz benzeri uçan kanatları andıran fütüristik hayalet uçak sistemiyle iki kişilik, dikey iniş kalkışlı hava taksisi geliştirilecek. Electrofluidsystems adındaki şirketin kurucusu Göksel, 2030 yılına kadar hedeflerinin yakın uzay turizmine odaklanan hava araçları olduğunu belirtti.

Türk mühendislerin bir araya gelmesiyle oluşan ekip, yolcu ve kargo taşıma amacıyla, hidrojen yakıt pili ve plazma akışkanlar kontrolü kullanan elektrikli dikey iniş kalkışlı (eVTOL) fütüristik, vatoz benzeri uçan kanatlar geliştirdi.


Bu mini İHA’lardan biri olan Plasma Falcon 1.11 (Plazma Şahin), 6 – 11 kilogram azami kalkış ağırlığı ile 2 – 4 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip ve 1.11 metre kanat açıklığı ile dikey iniş kalkış özelliklerini taşıyor.


H2PlasmaRay 6.66 isimli araç, 900 kilogram azami kalkış ağırlığı ile 250 – 300 kilogram faydalı yük kapasitesi ile 6.66 metrelik bir kanat açıklığına sahip olacak. Saatte 250 – 300 kilometre hız yapabilen aracın menzili hidrojen gazı ile 250 – 300 kilometre, sıvı hidrojen deposuyla ise 1000 – 1300 kilometre olacağı ifade ediliyor.


Türk mühendislerin bir araya gelmesiyle Berkant Göksel’in kurduğu Berlin merkezli Electrofluidsystems 2021’in sonuna kadar ilk önce keşif ve küçük paket teslimatı yapabilen İHA sistemlerini pazara sunmayı planlıyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!