HaberlerHavacılık

Uçakları Tartmak ; Uçaklar Nasıl Tartılır?

Bir uçağın ağırlığını hesaplamak, ömrü boyunca güvenli operasyonları sürdürmenin anahtarıdır. Uçak fabrikadan önceden tartılmış olarak gelirken, bu durum kullanım yıllarına göre değişebilir. Bu nedenle, havayolları kabaca her dört yılda bir büyük ticari uçakları tartmak zorundadır. Peki ama bunu nasıl yapıyorlar?

Uçağın Ağırlığı Nasıl Ölçülür ?

Bir operatörün Uçağı Tartmak istemesinin en önemli nedeni, temel boş ağırlığının ne olduğunu bulmaktır. Bir Uçağın Ağırlığının ne olduğunu ve boş ağırlık merkezinin nerede olduğunu bilmek, uçuş operasyonlarını planlamak için çok önemlidir.

Üreticiler, uçakların güvenli ve verimli çalışması için maksimum ağırlıkları belirler. Yüklenen ağırlık ve kargonun (ve bazen yolcular da) dağılımı için doğru hesaplamaları yapmak için, havayolları veya sevkiyat görevlilerinin uçağın boş ağırlığını bilmesi gerekir.

Uçak fabrikadan çıkarken bir Ağırlık ve denge raporu alırken bu zamanla değişebilir. Yeni ekipmanın takılması ağırlık katacaktır ve donanımın hesaba katılması genellikle kolay olsa da, kablolama gibi çeşitli kütleler gözden kaçabilir. Zamanla, uçaklar, örneğin eski kaplamaların üzerine yeni boya katmanları eklendiğinde ağırlık kazanma eğilimindedir.

Bu nedenle, bir uçağın boş ağırlığını ve boş ağırlık merkezini periyodik olarak teyit etmek iyi bir uygulamadır.

Uçağı Tartmak İçin Hazırlanma Sürece

Tartımdan önce, uçaktaki tüm yakıt ve su tahliye edilmelidir. Yağmur suyu bile ağırlığı artırabilir ve yanlış bir ağırlık ortaya çıkabilir. bu nedenle mühendisler uçağın tamamen kuru olduğundan ve yanlış okumaya neden olabilecek herhangi bir şey içermediğinden emin olmalıdır.

Uçağı Tartmak

Bir Uçağı Tartmanın en yaygın yöntemi, platform sistemleri kullanmaktır. Uçak, tartım platformlarına rampa üzerinden erişilerek veya düzenli bakım sırasında platform üzerine kaldırılarak indirilerek yerleştirilebilir.

Elbette platformun uçak için doğru boyutta olması gerekiyor. Bazı büyük uçaklar çok büyük lastiklere sahiptir, bu nedenle doğru ölçek boyutu ve platform seçimi burada önemlidir. Platform ölçeğinin yetenekleri de dikkate alınmalıdır. Çoğu ticari hava taşıtı için, her bir ölçek 60.000 lb (27.215 KG) ağırlığa kadar çıkabilmelidir.

Şaşırtıcı gelebilir, ancak süper büyük uçakların daha ağır görev ölçekleri gerektirmesi gerekmez. Aksine, ağırlığı daha eşit bir şekilde dağıtan daha fazla tekerleğe sahip olma eğilimindedirler. Örneğin, A380’in yükü dağıtmak için 22 tekerleği vardır ve her bir tekerleği daha küçük bir uçağınkini aşmaz. Ancak bu, 22 ayrı platforma ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor.

Her iki ölçek türü de günümüzde dijital ölçümleri kullanır. Geçmişte mekanik veya analog ölçerler kullanılıyordu, ancak bunlar büyük ölçüde modern dijital alternatifler lehine aşamalı olarak kaldırıldı.

Uçağı Tartmak için en yaygın olarak kullanılan diğer yöntem, ‘Kriko Üstü’ yöntemidir. Her bir kriko noktası, üstte bir dönüştürücü bulunan ağır hizmet krikosu ile takılır.

Jackson Aircraft Weighing Systems (JAWS), bu tür operasyonlar için uzman sistemler sağlayan bir şirkettir. Krikoları 737, A320, 757, A330, 767, 777 ve 787’de kullanılabilir.

Üst kriko sistemini kullanmanın avantajı, kazanılan zamanın yanı sıra rahatlığıdır. Birkaç çok ağır platform bulmak, büyük bir römorkör bulmak ve büyük bir uçağı platformlara girip çıkarmakla uğraşmak yerine, krikolar uçağın altına sarılabilir ve yerine kaldırılabilir. Uçağı krikolar ile yükseltmek iki dakikadan az sürüyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!