Uçak motorları, bir uçağın en pahalı parçalarıdır. Uçuş ve güvenlik için hayati öneme sahip olmalarının yanı sıra, motor sorunlarından kaynaklanan planlanmamış servis kesintileri hızla maliyetli meseleler haline gelebilir. Uçak motoru bakım endüstrisi milyarlarca dolar değerinde. Peki perde arkasında gerçekte neler oluyor?

Milyar Dolarlık Bir Endüstri

Uçak Motoru Bakım, onarım ve revizyon (MRO) pazarı 2,5 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Jet Motorları bir uçaktaki en pahalı öğelerdir. Buna karşılık, bir motorun en pahalı parçaları türbin kanatları, yataklar ve motor kontrol sistemleridir. Uçak santrallerinin maliyeti 12 milyon ile 45 milyon dolar arasında olabilir.

Jet Motorları, işlevlerinin izin vereceği mutlak güçlü malzemelerden yapılmış olsalar da, yine de aşınma ve yıpranmaya maruz kalırlar.

Bu, sürtünme, titreşimler, aşırı yüksek sıcaklıklar ve dış ortamlardan kaynaklanan potansiyel korozyondan kaynaklanır. Zaman zaman, kuş çarpması durumunda ciddi hasarlar alabilir…

Kanat İçi Ve Kanat Dışı

Uçak Motoru Bakım düzenlemeleri, gökyüzündeki yaşamları korumanın anahtarıdır ve küresel olarak havayollarının gelirleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Uçak, havayolunun kendi bakım üssünden uzaktayken bir motorda herhangi bir sorun olması durumunda havayolları için isteğe bağlı kanatta Bakım gereklidir. Örneğin GE Aviation, dünya çapındaki motor müşterilerine her yıl 4.500’den fazla hızlı onarım çözümü sunmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde 24 saat içinde uçuş hattında bir motor bakım ekibinin olması vaadi…

Bu tür bir Kanatta Hızlı Bakım genellikle hızlı bir şekilde tamamlanır ve uçak birkaç saat ila birkaç gün içinde tekrar uçabilir. Öte yandan, kanat dışı hafif bakım 15 ila 35 gün arasında sürer. Motorla ilgili tüm bileşenlerin yenilendiği ve Revizyon olarak bilinen ağır bakımın tamamlanması iki aydan fazla sürebilir.

Hem bakım hem de komple Motor Revizyonları, hava yolu operasyonlarını aksatmayacak şekilde titizlikle planlanan düzenli aralıklarla gerçekleştirilir. MRO Planlaması, yapay zekanın gelecek yıllarda taşıyıcıların maliyet tasarrufları üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağı tahmin edilen alanlardan biridir.

Bakım Arasındaki Süre

Modern Jetliner Motorları için, bunlar genellikle yaklaşık 15.000 saattir. Bununla birlikte, 2019’da bir Rolls-Royce Trent 700 Motoru, bir Aeroflot Airbus A330’da elden geçirmeye gerek kalmadan kanatta 50.000’den fazla uçuş saatini tamamlayarak bir dünya rekoru kırdı.

Peki bir revizyon sırasında ne olur? Olayların basitleştirilmiş bir kronolojisi, motorun soyulması ve iyice kontrol edilmesidir. Değiştirilmesi gereken parçalar yenileriyle değiştirilir. Yeniden birleştirilir, test edilir Ama gerçekte neler olup bittiğine daha yakından bakalım.

Bir Motor incelendiğinde, söküldüğünde, temizlendiğinde, üreticinin talimatlarına göre tamir edildiğinde, tekrar incelendiğinde ve ardından sivil havacılık düzenleyici kurum onaylı prosedürler kullanılarak test edildiğinde elden geçirildiği söylenebilir.

İlk teşhis ve muayenelerden sonra Motor ve tüm parçaları tamamen ayrılır. Daha sonra herhangi bir kirletici veya kontaminantı gidermek için kimyasal bir banyoya tabi tutulmadan önce tekrar incelenirler. Bu, motor tekrar havaya girdiğinde verimliliği ve hava akışını desteklemek içindir.

Hepsi temizlendikten sonra, lisanslı teknisyenlerin tüm bileşenleri yenilediği bir bakım bölmesine giderler. Bu, her biri binlerce dolar değerinde olan, ayrı ayrı incelenmesi ve bakımı yapılması gereken yaklaşık 2.000 parça.

Mühendisler, her bir motordaki dönen aşamaların tamamen dengeli olmasını sağlar. Aksi takdirde, bu ek ve gereksiz titreşimlere neden olabilir. Bu sadece uçaktaki koltuk sakinleri için rahatsızlık vermekle kalmıyor, aynı zamanda yakıt verimliliğini ve motorun dayanıklılığını da düşürüyor.

Bir motorun dönen parçalarına uygulanan gerilimler çok büyüktür. Bu nedenle, ömür sınırlı parçalar (LLP’ler) olarak da bilinen bu tür parçaların değiştirilmesi, belirli bir kullanım süresinden sonra zorunludur. Ardından titiz ve hayati önem taşıyan yeniden montaj görevine başlar.

Motor tüm parçaları ile yeniden birleştirildikten sonra bir test yatağına gönderilir. Orada test ekipmanı ile donatılır ve mühendisler performansını izlerken çalıştırılır.

9.630 KG Kadar Ağırlık

Bakım yapılmayan bir motor güvensiz olsa da, bu devasa santrallerin bakımı da tehlikesiz değildir. Özellikle Boeing 777X için geliştirilen dünyanın en büyük Turbofan Motoru olan GE9X, 9.630 KG ağırlığındadır. Ayrıca bir Boeing 737‘nin gövdesinden daha geniştir.

Ancak Rolls-Royce Trent 900 gibi motorlar da 6.246 kg ile şaka değil. Böyle bir yapının bazı kısımları bile, atölye çevresinde hafife alınacak bir şey değildir.

Bir dahaki sefere o pencere koltuğunda oturduğunuzda, kaportanın altındaki uğultulu motora baktığınızda, sizi güvenli bir şekilde uçuran saatlerce süren titiz incelemelere teşekkür etmelisiniz…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!