Dublin merkezli uçak kiralama şirketi Avolon bugün, 37 milyon dolarlık büyük bir kayıp dahil olmak üzere 2020 yıllık sonuçlarını açıkladı. 2019 yılında şirket 225 milyon dolar kar elde etmişti…

Yine başka bir sonuç dizisi ve bir başka şaşırtıcı kayıp. Havayolu şirketlerinin ve Havacılık şirketlerinin, sektör tarihinin belki de en zor yılından sonra rekor kıran yıllık kayıplar bildirmeleri şaşırtıcı değil.

Uluslararası Uçak Kiralama Şirketi Avolon, şaşırtıcı derecede büyük bir zararı açıklayan bir grup şirketin en son üyesi oldu. Şirket, 61 ülkedeki 142 Havayoluna yaklaşık 850 uçaktan oluşan bir Filo kiralıyor, ancak seyahat kısıtlamaları birçok uçağın bir yıllığına yere indirildiği anlamına geliyor.

Ama her şey felaket ve kasvet değildi. Avolon 44 Uçak için toplam 2,3 milyar dolarlık satış ve geri kiralama anlaşmaları üzerinde anlaştı ve 29 Uçak daha sattı. Ayrıca 28 uçak ve 141 Kiralama için satış görüşmeleri yaptı. Şirket ayrıca filosunun %98’inin yıl boyunca kullanıldığını ve bu rakamın çoğu Havayolundan çok daha yüksek olduğunu iddia ediyor.

Sonuçlar ayrıca nakit akışını yönetmek ve likiditeyi artırmak için atılan adımların Avolon‘un yılı 6,9 milyar dolarlık kullanılabilir likidite ile bitirdiğini gösteriyor ki bu, şirketin tarihindeki en iyi rakam. 2019 yılında şirket, %20 farkla 5,7 milyar dolar likidite ile sona erdi. Ancak likidite artışına rağmen şirket net borç tutarının 2,3 katı ve 2019 rakamlarına göre sadece %0,1 artış gösterdi.

Avolon yılın ikinci yarısında sayıları artırmak için aşının yaygınlaştırılmasına güveniyor. Avolon, 2021 hakkında altı tahmin yaptı ve bunlardan ilki, toparlanmanın beklenenden çok daha hızlı olacağını belirtiyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!