HaberlerTürkiye

Türkiye’ye Uygulanacak Caatsa Yaptırımları Temsilciler Meclisinde Kabul Edildi!

Türkiye’ye yaptırımları da içeren bütçe tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti. Aynı metin Senato’da oylamaya sunulacak. Trump, tasarıyı veto edeceğini açıklamıştı…

Tasarıda Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA)” kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA Yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, başkanın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların “İthal Edilen Malları” kapsamaması istendi.

Bu mallar da “Doğal, ya da insan eliyle yapılmış maddeler, imal edilmiş erzak ve bunlara ilişkin denetim ekipmanı” şeklinde sıralandı.

Aktarılan Bilgilere Göre Yaptırımların Kaldırılmasının Şartları İse Şu Şekilde

Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongrenin gerekli komitelerine, Türkiye’nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400’leri veya bunların yerine herhangi bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra; Türkiye’den Türk Hükümetinin veya hükümet adına başka bir tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231’inci bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir.

Ayrıca tasarının 159. bölümünde ise tasarının yasalaşmasından sonra 15 gün içerisinde Türk şirketlerinin yerine F-35 için parça üretecek ortakların tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin başlatılması istendi.

ABD Başkanı Donald Trump, “Zayıf” olduğunu belirttiği 2021 Savunma Bütçesi tasarısını Kongreden geçip önüne gelmesi durumunda veto edeceğini açıklamıştı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!