Türkiye

Türkiye’nin Karadeniz’de Büyük Bir Doğalgaz Keşfini Duyurması Bekleniyor!

Bloomberg’den, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’in Kuzey Sakarya Sahası’nda yer alan arama kuyusu Amasra-1’de devam eden petrol ve doğal gaz arama çalışmaları hakkında “Cuma günü Zonguldak’ta bir müjde açıklayacağız” sözleri üzerine dikkat çekici bir iddia geldi…

Bloomberg’de yer alan habere göre, Türkiye’nin Karadeniz’deki Amasra-1 kuyusunda ciddi miktarda doğal gaz tespit ettiği belirtilerek, Erdoğan’ın açıklayacağı müjdenin bu olduğu ifade edildi.

Amasra-1 açık denizinden gelen ilk veriler, yeni keşfedilen önemli miktarda gazın bulunduğunu belirterek, gizli bilgileri tartışırken kimliğinin açıklanmamasını istedi. Geçen yıl Karadeniz’deki en büyük keşif olan Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp gaz buldu ve üretimin 2023 yılına kadar başlayabileceğini söyledi.

Enerji Bakanlığı, Amasra keşfi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta başlarında bir televizyon röportajında, Cuma günü Karadeniz kıyılarından iyi vereceğine söz vererek bunu ima etti. Son zamanlardaki enerji bulgularını, döviz cinsinden ödenmesi gereken enerji ithalatı faturası da dahil olmak üzere, Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik kırılganlıklarından bazılarına bir çözüm olarak sundu.

Karadeniz gaz yataklarına ilişkin önceki duyurular, tahvillerden hisse senetlerine kadar Türk varlıklarını artırdı. Erdoğan ve hükümeti, pandemi karantinaları sırasında işsizliğin artmasının ardından popülaritesindeki düşüşle mücadele ediyor.

Sakarya sahasının, 2025 hedefi olan plato üretimine ulaşıldığında Türkiye’nin 730 milyar dolarlık ekonomisinin ihtiyaç duyduğu gazın %30’unu sağlaması bekleniyor.

Ankara şu anda yılda tükettiği 50 milyar metreküp gazın neredeyse tamamını ithal ediyor. Yetkililer, yerli üretimin ülkenin gaz talebini %60 oranında artırarak 2030 yılına kadar yılda 80 milyar metreküpe çıkarmasını bekliyor.

Keşiflerin ayrıca Türkiye’nin daha ucuz gaz ithal etmesine ve yıllık ortalama 44 milyar dolarlık enerji faturasını kesmesine izin vermesi bekleniyor…

Kaynak : Bloomberg.com

Senin İçin Önerilenler

EKSTRATürkiye

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments