HaberlerTürkiye

Türkiye’de Ramazan Ayı İçin Kısıtlamalar Ve Alınacak Tedbirler Açıklandı!

Tüm Türkiye’nin merakla sonucunu beklediği kabine toplantısı sonlandı. Beştepe’de yapılan kabine toplantısı sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Türkiye’de uygulanacak kısıtlama ve tedbirler için alınan kararları açıkladı…

Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasakları açıkladı…

Uzunca bir süredir zorunlu kısıtlamalara maruz kalarak evlere kapanan Türkiye, normalleşme kapsamında alınan kararlar sayesinde biraz rahat etmişti ancak bu kararların sonrasında vaka sayılarının artması, normalleşmeden beklenen etkiyi yaratmadı. İller kırmızı, sarı, turuncu ve mavi şekilde renklere ayrılmışken bir anda neredeyse tüm Türkiye’nin kıpkırmızı olması, kısıtlamaları tekrar gündeme getirdi.

Şimdi ise Ramazan ayı boyunca alınacak tedbirler ve kısıtlamalar gündeme geldi. Bugün Beştepe’de yapılan kabine toplantısı sonucunda Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye’de geçerli olacak kısıtlamalar ve alınacak tedbirler kararlaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz gün 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede alınacak bazı tedbirleri açıklamıştı. Bu tedbirlerden biri; iftar, sahur gibi toplu etkinliklerin ve iftar çadırlarının yasaklanmasıydı. Bu tür etkinliklere Ramazan ayı boyunca müsaade edilmeyecek. Ayrıca teravih namazları da camilerde değil, evde kılınacak.

Ramazan pidesi ve ekmek satışları, iftardan 1 saat öncesine kadar yapılabilecek ve sonlandırılacak. İftardan sonra ise fırınlar üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerini yapmaya devam edebilecek. Bunların yanı sıra türbe ziyaretleri de başta fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması olacak şekilde gerekli önlemler alınarak gerçekleştirilebilecek. Mezarlık giriş ve çıkışları ayrı olarak planlanacak ve market ile pazar yerlerinde mesafe koşullarının korunması için her türlü önlem alınacak.

İftar saatinden 3 saat önce oluşabilecek trafik yoğunluğu göz önüne alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren toplu taşımalarda araç ve sefer sayısı artırılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıklamaları

  • Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Burada vaka ve vefat sayılarında beklenen azalma görülmezse daha sert tedbirler gelecek.
  • Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması akşam 19.00 ve sabah 5.00 olarak güncellenmiştir. Zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecektir.
  • 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehiriçi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını getiriyoruz.
  • Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamile, kronik rahatsızlığı bulunanlar idari izinli sayılacak. Şartları uygun olan özel işletmelerde bu yönde teşvik edilecek.
  • Eğitimde sınav sürecinde 8. ve 12. sınıflar haricinde tüm sınıflar uzaktan eğitimle devam edecek.
  • Yeme içme hizmetini veren kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri yerler faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek. Lokantalar Ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel al sistemiyle çalışacak.
  • Düğün, nikah, nişan, kına, genel kurul ile toplantılar ile kapalı alanda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.
  • Oteller sadece kendi müşterilerine sınırlandırılmış şekilde hizmet verecek sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak. Evlerde toplu iftar gerçekleştirilemeyecek. Konaklama tesislerinde toplu iftar gerçekleştirilemeyecektir. Uygulama yarın akşam saatiyle başlayacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığınca bu akşam yayınlanacak genelgede belirtilecektir…

Bunların yanı sıra COVID-19’u fırsat gören ve fahiş fiyat uygulaması yapan firma ve işletmelere yönelik denetimler de artırılacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!