Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı UkrSpetsExport CEO’su Vadym Nozdrya, Ukrayna tarafından Türkiye’ye S-125 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) teslim edildiğini açıkladı…

Ukrayna devletinin savunma sanayii ihracatından sorumlu ajansı UkrSpetsExport ‘un CEO’su Vadym Nozdrya; geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte, Ukrayna tarafından Türkiye’ye S-125 Hava Savunma Füze Sistemi teslim edildiğini açıkladı. Nozdrya, “Benzer şekilde, başka bir özel şirket olan Aerotechnika da bizimle başarılı bir şekilde çalışıyor ve çalışmaları sonucunda modernize edilmiş bir S-125 Yerden Hava Füze (SAM) Sistemi, Eylül ayında bir Türk müşteriye gönderildi.” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı UkrSpetsExport CEO’su Vadym Nozdrya, Ukrayna tarafından Türkiye’ye S-125 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) teslim edildiğini açıkladı.

Türkiye’ye teslim edildiği iddia edilen söz konusu sistemin, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mi yoksa bir savunma sanayii şirketine mi teslim edildiği ise açıklanmadı.

S-125 (NATO Rapor Adı : SA-3 Goa)

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) zamanında geliştirilen S-125, Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi’dir. Sistem tarafından kullanılan katı yakıtlı hava savunma füzeleri, radyo dalgaları aracılığıyla hedefe yönlendirilmektedir.

S-125, zamanla birçok modernizasyona tabi tutulmuş ve farklı konfigürasyonları geliştirilmiştir. Katı hal dizinli yeni bir radar sistemine sahip olan S-125D-2D, modernize edilen füzeler ile 40 kilometrelik angajman menziline sahiptir.

S-125D-2D, menzil açısından Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan MIM-23B HAWK Hava Savunma Füze Sistemi ile benzer bir performans göstermektedir…

Ukrayna merkezli Aerotechnica şirketi, 2010 yılında S-125-2D Pechora adlı modernize edilmiş bir S-125 konfigürasyonu geliştirdiğini açıkladı. Geliştirici şirketin iddiasına göre sistem bu modernizasyon kapsamında yeni yetenekler kazandı.

Çok alçak uçuş icra eden hedeflerin tespit edilmesi, elektronik harbe karşı dayanıklılık, komuta kontrol performansının artırılması, gelişmiş radar işleme teknikleri, füzelerin güdüm sisteminde yapılan iyileştirmeler, hızlı reaksiyon ve tam otomatik hedef optik izleme yeteneği bu modernizasyonun sonuçlarından bazıları.

Tipi : Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi

Güdüm Sistemi : Satıhtan Radar Güdümlü

Harp Başlığı : 60 KG’lık Parça Tesirli HE

Azami Etkili Menzili : 25 KM

Azami Etkili İrtifası : 12 KM

Sürati : 1.8 + Mach

İtki Tipi : Katı Yakıtlı Roket Motoru

Uzunluğu : 6.1 m

Çapı : 375 MM

Ağırlık : 639 KG

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!