Türkiye

Türkiye SAMP-T Hava Savunma Sistemi mi Alacak?

Bloomberg haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan, Türkiye’nin Avrupa hava savunma sistemi SAMP-T’ın üretimine dahil olmasını istediğini bildirdi…

Ajansın Türk yetkililere dayandırdığı habere, göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde, EUROSAM‘ın SAMP/T füze savunma sistemlerinin ortak üretimine muhalefetine son vermesini istedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Fransız yetkili ise Macron’un Erdoğan’ın bu talebine, Avrupa yapımı füze savunma sisteminin konuşlandırılmasının değerlendirilmesinden önce, Türkiye’nin Suriye’deki hedeflerini netleştirmesi gerektiği yanıtını verdi.
 
Bloomberg’ün haberinde, “Fransa’ya yapılan talep ve ABD’ye Patriot sistemi için tekrar tekrar yapılan isteklerle birlikte, Ankara’nın Batılı müttfiklerine bir kez daha hava savunma sistemi tedarik etme fırsatı verdiği” yorumu da yapıldıyor.
 
İki yıl önce EUROSAM ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi Aşama-B Sözleşmesi, Erdoğan ile Macron‘un katıldığı törenle imzalanmıştı…
BBC Türkçe

Senin İçin Önerilenler

EKSTRATürkiye

Bu Haber Yorumlara Kapalı!