Askeri HavacılıkHaberlerTürkiye

Türkiye ; NATO İle Anlaşarak Kabil Havalimanının Sorumluluğunu Üstlenmeyi Kabul Etti!

NATO ülkeden çekilmeye hazırlanırken Afganistan’ın uluslararası havalimanına ilişkin güvenlik endişeleri artıyor…

Bir Afgan hükümet yetkilisi The National‘a verdiği demeçte, Türk hükümetinin NATO ile 130 milyon dolarlık bir anlaşmada Kabil’in uluslararası havalimanının sorumluluğunu üstlenmeyi kabul ettiğini söyledi.

The National gazetesine göre anlaşma, Türk hükümetinin Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı savunma konusundaki kararlılığına ilişkin haftalarca süren belirsizliğin ardından büyük ölçüde memnuniyetle karşılandı.

Birkaç yüz NATO üyesi askeri, sivil ve askeri uçakların hareket ettiği havaalanında konuşlanmış durumda.

Yetkili, ayrıntıların ve kesin devralma tarihinin henüz teyit edilmediğini söyledi. İkinci bir üst düzey kaynak anlaşmayı doğruladı.

Geçen ay, Afganistan Sivil Havacılık Otoritesi, NATO’dan Kabil havaalanındaki hava trafik kontrol kulesinin kontrolünü devretmesini istedi ve bu, Afgan hükümetinin çekilmeden sonra uluslararası havaalanlarını güvenli ve güvenli bir şekilde işletme kapasitesi konusunda endişelere yol açtı.

Bir hükümet yetkilisi geçen ay yaptığı açıklamada, “Havaalanlarını NATO kontrolünden devralma geçişiyle mücadele ediyoruz” dedi.

Uzmanlık eksikliğinden dolayı sadece Afganlarla havaalanlarını işletecek kapasiteye sahip değiliz ve özel müteahhitler getirmek için finansal gücümüz de yok.

Uluslararası Kriz Grubu’nun kıdemli Afganistan analisti Andrew Watkins, anlaşmanın uluslararası hükümetlerin ve bağışçıların sinirlerini yatıştıracağını, ancak havalimanını Türkiye işletse bile birçok sorunun devam edeceğini söyledi.

Afganistan Havacılık Destek Derneği başkanı Mahmood Shah Habibi, Türkiye’nin Kabil havaalanının sorumluluğunu üstlendiği haberlerinin bazı korkuları gidereceğine inanıyor.

2016 yılında, bir intihar bombacısı, sürgündeki Afgan başkan yardımcısı General Abdul Rashid Dostum’u havaalanının yakınında hedef aldı. 14 kişi öldü, 60 kişi yaralandı…

Senin İçin Önerilenler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments