Mısır ile ilişkilerin ilerlemesi için dün (30 Nisan) atılan yeni bir adımla, NATO ortağı Türkiye’nin örgüt bünyesinde Mısır’ın faaliyetlerine uygulanan yasağı kaldırdığı duyuruldu…

Bu adım, Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerde Ankara’nın yıllardır koyduğu mesafenin ardından Mısır’la ilişkilerini “Normalleştirme” göstergesi olarak kayda değer yeni bir yakınlaşma olarak değerlendirildi.

British Middle East Eye web sitesinden bir kaynak, Türkiye’nin NATO ile ortaklık geliştirmesini sağlaması için Mısır üzerindeki katılım yasağını kaldırdığını söyledi.

Aynı kaynak Türkiye’nin, Akdeniz Diyaloğu (NATO ülkeleri ve Akdeniz ülkeleri forumu) çerçevesinde Mısır’ın NATO ile ortaklığının ilerlemesini ve bu çerçevede Mısır’ın tüm faaliyetlere katılımını desteklediğini sözlerine ekledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir NATO yetkilisi ise, Mısır, İsrail, Fas ve Tunus’u kapsayan Akdeniz Diyaloğu’nun hala faal olduğunu söyledi.

Yetkili, NATO’nun geçtiğimiz günlerde Mısır’ın güvenlik önceliklerini NATO’nun bölgedeki güvenlik çıkarlarıyla ilişkilendirmek için yeni bir Bireysel Ortaklık İşbirliği Programını onayladığını doğruladı.

Yetkili, “NATO, Mısır ile siyasi bir diyalog yürütüyor. Bu program, ittifak ve Akdeniz ülkelerindeki ortakları arasında siyasi diyalog ve pratik işbirliğini geliştirmek için oluşturuldu” dedi.

İsmi verilmeyen Türk yetkilinin ise, bu programların genellikle ortak ülkelere, ittifak üyesi olmayan ülkeler için çok değerli olan NATO eğitimi düzeyinde askeri ve teknik eğitim sağlamanın mükemmel bir yolu olduğunu söylediği belirtildi.

Türkiye ayrıca ülkede yayın yapan, Mısırlı muhalif kanallardan, iki ülke arasında devam eden hassas müzakereler nedeniyle Sisi hükümetine yönelik eleştirilerini azaltmalarını istedi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!