Türk Hava Yolları, Boeing 737 MAX ile önümüzdeki haftadan itibaren uçuşlarına devam edecek. Havayolu 12 Nisan İstanbul ve Ankara arasında uçmak için iki 737 MAX kullanacak. Havayolu daha önce 12. 737 MAX filosunu Mart 2019’da yere indirmişti…

Türk Hava Yolları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) tartışmalı Boeing 737 MAX ile uçuşlarına devam etmek için izin aldı. Reuters’e göre , İstanbul üssünü başkent Ankara’ya bağlamak için uçuşlar önümüzdeki hafta başlayabilir.

SHGM, Avrupa ve Asya’yı kucaklayan bir pan-Avrupa ülkesi olarak Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ile birlikte çalışmaktadır. EASA, bu yılın Ocak ayında MAX’ı güvenli olarak yeniden onayladı, ancak Türk otoritesi MAX’ı yeniden piyasaya sürmeyi kabul etmeden önce biraz daha uzun süre bekledi.

Türk Hava Yolları, 12 Boeing 737 MAX filosuna sahip ve artık seyahat talebi arttıkça Avrupa’daki hatlarda konuşlandırılabiliyor. Havayolunun filosunda 12 tane daha MAX uçağı olması gerekirdi, ancak uçağı çevreleyen uzun sorunlar nedeniyle teslimat anlaşılabilir bir şekilde gecikti. Havayolunun şu anda 11 737 MAX 8 ve yalnızca bir 737 MAX 9 uçağı bulunuyor. Ek olarak MAX 8 varyantından sekiz uçağı ve dört ek MAX 9’u alarak toplamını 24’e çıkaracak.

Türk Hava Yolları geçen yıl oldukça iyi iş çıkardı. Havayolu hiçbir devlet yardımı almadı, personel işten çıkarmadı ve yalnızca yıllık 836 milyon dolar zarar açıkladı. Karşılaştırma için, bir ABD havayolu 13.4 milyar $ zarar bildirdi.

Havayolu, diğer Avrupa havayolları tamamen kapalıyken, günde 600’den fazla uçuşla oldukça düzenli ve yoğun bir program yürütmeyi başardı . Havayolu hala dünya çapında 200’den fazla varış noktasına hizmet veriyor ve MAX’ı filosuna geri eklemek, ağını genişletmeye devam etmesini sağlayacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!