HaberlerHavacılıkSeyahatTHYTürkiye

Türk Hava Yolları Avrupa Uçuş Hacminde Lider Oldu!

Fotoğraf : Jetphotos.com / TC-LLC / Aircraft : Boeing 787-9 Dreamliner

Türk Hava Yolları bu hafta hacim olarak Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi oldu. Taşıyıcı, en çok uçuşu gerçekleştirmek için Lufthansa, British Airways ve Ryanair gibi devleri geride bıraktı…

Eurocontrol verilerine göre Türk Hava Yolları, 8-15 Şubat haftasında Avrupa‘nın en yüksek hacimli taşıyıcısı oldu. Havayolu, geçen hafta ortalama 592 uçuş gerçekleştirerek, ikinci Air France’ı günlük 383 uçuşta kolayca geride bıraktı. Türk Hava Yolları, yüksek talebin ortasında ağını korumak ve kargo kapasitesini artırmak için çok çalışıyor.

Ancak bayrak taşıyıcı, onu listenin başına koyan tek havayolu değildi. Düşük bütçeli havayolu Pegasus, etkileyici günlük 263 uçuşla üçüncü sırada yer aldı. Türkiye, küresel olarak hala ziyaretçilerin katı karantina olmadan girmesine izin veren ve yolcu sayılarını artıran birkaç ülkeden biri.

Diğer Avrupalı ​​taşıyıcılar, pandeminin ilk günlerini anımsatan, yalnızca temel hava bağlantılarını sağlamak için iskelet hizmetleri uçuruyorlar. Yeni gerginlikler ve artan vakalar AB’yi etkiledikçe, havayolları operasyonlarını şimdilik küçülttü.

Ancak Türk Hava Yolları‘nın yolcu sayıları da pandemiden derin etkilendi. Geçen yıl Türkiye’de trafik %63, Uluslararası Trafik %70 ve iç hatlar %57 azaldı.

Pandemi yolcu trafiğini azaltmış olsa da, artan kargo talebi açısından havayollarına bir cankurtaran oldu. Daha önce, küresel yükün %50’ye kadarı rutin uçuşlar sırasında yolcu uçaklarıyla taşınıyordu.

Ancak kriz nedeniyle uluslararası uçuşların ciddi şekilde kısılmasıyla, geçen yıl uluslararası kargo talebi ve fiyatı arttı.

Geçen yıl, küresel navlun hareketinin %5’inden fazlasını gerçekleştiren Türk Hava Yolları Kargo için iyi sonuç verdi. CAPA’ya göre havayolu, son birkaç ayda en büyük 8. kargo havayolu şirketinden 6. sıraya yükseldi ve planlamasının devam ettiğinin sinyallerini verdi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!