Askeri HavacılıkF35Haberlerİran

Trump 52 Hedef Demişti! 52 F-35 Aynı Anda Havalandı!

ABD’nin İranlı komutan Kasım Süleymani’yi öldürmesi sonrası yaşanan gerilim sürüyor. İran’ın ciddi bir intikam alınacağını açıklamasının ardından ABD Başkanı Trump ise, İran’ın bir saldırı düzenlenmesi durumunda ‘çok hızlı ve sert’ yanıt vereceklerini, 52 noktayı hedef alabileceklerini duyurmuştu…

Bu açıklamayla birlikte ABD’nin Utah’taki üssünden 52 adet F-35’in uçağının havalandığı öğrenildi…

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Cuma günü ABD’nin düzenlediği hava saldırısıyla Bağdat Havalimanı’nda öldürüldü.


“Gölge komutan”ın öldürülmesinin ardından İran ve ABD cephelerinden Orta Doğu’daki gerilimi arttıracak yönde açıklamalar geliyor.


İran, “ciddi bir intikam alacaklarını” ifade etmiş, ABD Başkanı Trump ise, İran’ın saldırması durumunda “çok hızlı ve sert yanıt verileceğini, İran’a ait 52 hedefin vurulabileceğini ve bu hedeflerin bir kısmının İran’ın kültürü için önem taşıdığını” ifade etmişti. Bu açıklamaya cevap olarak İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Kültürel mirasları vurmak çok açık bir savaş suçudur. Trump savaş suçu işlemekten bahsediyor” demişti.


Trump’ın verdiği hedef sayısının 52 olmasına sebep olarak, 1979 İran İslam devrimi sonrası ABD’nin Tahran Büyükelçiliğindeki 52 ABD’linin 444 gün rehin tutulması olarak gösterildi.


52 TANE F-35 HAVALANDI

Daily Mail’in haberine göre, Pazartesi günü dünya gündemine bomba gibi düşen bir gelişme yaşandı. ABD’nin Utah kentindeki askeri üsten 52 adet F-35 savaş uçağının aynı anda havalanması, Trump’ın “52 hedef vurulabilir” açıklamasına bütün dikkatleri çekti.

52 afet F-35 uçağının havalandığı askeri tatbikatın aylar önce planlandığı belirtilirken, bu tatbikatla ABD’nin tam kapasite çalışan hava gücünün test edildiği ve ordunun oldukça geniş bir hava gücüne sahip olduğunun gösterildiği ifade edildi…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!