Yıllardır Transatlantik hizmetler, büyük ölçüde gökyüzünde aynı rotalardan birkaçını takip etti. Bununla birlikte, pandeminin neden olduğu uçuşların gerilemesi noktasında, havayollarına Atlantik Okyanusu boyunca kendi rotalarını seçme özgürlüğü verilecek. Nihayetinde, Kanada’nın NAV ve Birleşik Krallık NATS, koşullar izin verdiğinde belirli yolları belirlemeyeceklerini paylaştı…

Önümüzdeki haftalarda, Air Navigation Services (ANS), taşıyıcılara uçuşları üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı deneyecek. Pilotlar, hıza ve yörüngeye göre en verimli rotayı seçebilecekler. Sonuç olarak, önemli emisyon ve maliyet tasarrufu sağlanabilir.

Bu denemenin henüz bir bitiş tarihi yok. Üstelik yakın zamana kadar böyle bir hamle yapmak mümkün olamazdı. Genel olarak, Kuzey Atlantik Hava Trafiğini izlemek için uydu teknolojisindeki ilerlemeler, kontrolörlerin havuzdan çıkan uçaklar hakkında gerçek zamanlı verilere sahip olmalarına yardımcı oldu. Bununla birlikte, mevcut koşullarda Atlantik boyunca her gün sadece 500 uçuş yapılıyor.

NATS, bu girişimle artık sıçrama yapma zamanının geldiğini vurguluyor. Kurum ayrıca kayda değer tasarruflar olabileceğini açıklıyor. Bu uçuşların değerlendirilmesinin, gelecekte kalıcı değişiklikler yapmaya karar vermek için yeterli kanıt sağlayacağını umuyor.

Operatörler, uçuş koşullarına göre rotalarını değiştirebilecekler. Örneğin, Reading Üniversitesi geçen yıl 35.000 transatlantik uçuşu inceledi. Havayollarının rüzgar modellerinden daha iyi yararlanmasına izin vererek, doğuya uçarken yakıt kullanımında %16 azalma olabileceğini fark ettiler.

Havayolu endüstrisi, dünya çapında karbon emisyonlarının yaklaşık %2’sini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, pazardaki paydaşlar, etkilerini azaltma taahhütlerini duyuruyorlar. Örneğin, İngiltere’nin havacılık endüstrisinin 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonu elde etme hedefi var. Dolayısıyla, bunun gibi girişimler, daha verimli rotalar beklentisi nedeniyle bu hedefe katkıda bulunacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!