Askeri HavacılıkHaberler

The Economist : Türk İHA Ve SİHA’ları Dengeleri Değiştirdi!

İngiltere merkezli ve dünyanın en saygın dergilerinden The Economist, Libya’daki son gelişmeleri kaleme alan bir haber yayınladı…

Hafter’in Libya’da zemin kaybettiğini belirten dergi, makalesinde “Türk İHA ve SİHA’ları bölgedeki dengeleri değiştirdi” ifadelerine yer verdi.

Economist dergisi, 6 yıldır süren Libya iç savaşında, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in güç kaybettiğini duyurdu.


OPERASYONLAR ARKA ARKAYA YAPILIYOR

Derginin, “Halife Hafter zemin kaybediyor” başlığıyla yayınladığı haberinde, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya’daki meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) başlattığı ve Türkiye’nin de destek verdiği operasyonlar kaleme alındı.

OPERASYONLARLA HAFTER ZEMİN KAYBETTİ

Operasyonlarda Surman, Sabratha, Al Ajaylat gibi bölgelerin Hafter güçlerinden kurtarılması ve Tunus-Libya sınırının güvence altına alınmasıyla birlikte, Terhune’ye başlatılan ikinci operasyonun ardından Hafter için kritik öneme sahip olduğu ifade edilen Vatiyye Askeri Üssü’ne gerçekleştirilen operasyonla Hafter’in zemin kaybettiği ifade edildi.

Dergideki makalede, Hafter’in Mısır, Fransa, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) destek gördüğü belirtildi.


ERDOĞAN İTTİFAKLARI BOZDU

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ittifaklara karşı mücadele ederek UMH ile Libya Mutabakatı’nı imzaladığı ifade edildi.

TÜRK İHA VE SİHA’LARI DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ

Haberde ayrıca “Türk İHA ve SİHA’ları bölgedeki dengeleri değiştirdi” ifadeleri yer alıyor…

TÜRK DRONE’LARI HAFTER GÜÇLERİNİ VURUYOR

Mutabakatın ardından UMH’nin bahsi geçen operasyonları ve Türk drone’larının Hafter’e ait ikmal noktalarını hedef almasıyla birlikte, Hafter’in güç kaybettiği belirtildi…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!