HaberlerHavacılıkUçak

Tek Motorlu Bir Yolcu Uçağı Olabilir mi?

Uçakların tasarımı, jet çağının başlangıcından beri oldukça standarttır ve uçaklar iki, üç veya dört motora sahiptir. Bu uçaklar yıllar içinde daha verimli hale gelirken, hala en az iki motora sahipler. Yani tek motorlu bir uçak olabilir mi?

Yeni Bir Fikir Değil

Uçakta Bir Motora sahip olma fikri yeni bir fikir değil, binlerce genel Havacılık uçağı bir Turboprop motorla uçuyor. Cessnas‘tan Cirrus‘a kadar her şey, hafif tasarımları sayesinde tek bir motorla uçabilir. Cirrus Vision Jet gibi Tek Motorlu Jet uçakları da vardı, ancak bunlar da çok hafif olma eğilimindeler.

Bir uçağa tek bir Motor yerleştirmenin temel sorunu, bu motorun boyutudur. Ticari Uçaklar 100 Tonun üzerindedir ve uçuşu sürdürmek için çok sayıda büyük motor gerektirir. Tek bir motora küçülmek, bu motor balonunun boyutunu görebilir ve yerleşimi konusunda aerodinamik endişeleri artırabilir.

Her iki taraftaki motorlar, uçağın ağırlığını dengeler ve kalkış için gereken itişi sağlar. Uçağın tek bir motora (Muhtemelen Kuyruğa Monte Edilmiş) sahip olacak şekilde yeniden tasarlanması, denge ve güç kapasitesi ile ilgili endişeleri artırabilir. Şimdilik, tek motorlu bir ticari uçak bulmak zor olabilir. Bununla birlikte, gelecek ilginç fikirlere sahip olabilir.

Yakıtlardan Uzaklaşmak

İklim değişikliği dünyayı etkilemeye devam ederken, uçak üreticileri geleneksel yakıtla çalışan uçaklardan uzaklaşmanın yollarını arıyor. Jet yakıtından uzaklaşma, uçak tasarımı için yeni fırsatlar yaratıyor. Eylül ayında Airbus, biri özellikle benzersiz olmak üzere, hidrojen yakıtına dayalı üç Uçak tasarımı tanıttı.

Bu uçak tasarımlarının gerçek üretimden çok uzak olduğu ve iyimser bir zaman çizelgesi 2035 olduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte, yakıt tipinde olası bir atılımla, tek motorlu uçaklar artık gerçek olabilir denilebilir.

Ne Kadar Faydalı Olacaklar?

Tek Motorlu Uçak fikri oldukça çekici görünse de, hem havayolları hem de yolcular için bazı dezavantajları olabilir. En önemli sorunlardan biri, tek bir motordan kaynaklanan olası güvenlik sorunlarıdır. Güvenlik dışında, böyle bir uçakta bazı teknik ve konfor sorunları vardır.

Gelecekte, özellikle yakıta dayalı uçaklardan uzaklaşıldığında, kesinlikle tek motorlu bir yolcu uçağı için potansiyel bir gelecek var. Ancak, tek bir motora sahip uçaklara geçmeden önce bir takım engellerin ve sorunun çözülmesi gerekiyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!