20 Çin askeri uçağı Cuma günü, adanın savunma bakanlığı tarafından bildirilen en büyük saldırı ve Tayvan Boğazı boyunca bir gerilim artışına işaret eden Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesine girdi…

Adanın Savunma Bakanlığı, hava kuvvetlerinin hava savunma tanımlama bölgesinin güneybatı kısmına yapılan saldırıyı “İzlemek” için füzeler konuşlandırdığını söyledi. Ayrıca, uçaklarının Çin uçaklarını radyo da dahil olmak üzere uyardığını söyledi.

Tayvan savunma bakanlığının geçen yıl Tayvan’ın güney kesimi ile Güney Çin Denizi‘ndeki Tayvan kontrolündeki Pratas Adaları arasındaki sular üzerinden neredeyse her gün Çin askeri uçuşlarını açıklamaya başlamasından bu yana Çin Hava Kuvvetleri tarafından bugüne kadarki en büyük saldırı oldu.

Tayvan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin uçaklarının bir kısmının Tayvan’ın güneyindeki hava sahasında uçtuğunu ve adayı Filipinler’den ayıran Bashi Kanalı’ndan geçtiğini söyledi.

Tayvan‘ın güvenlik planlamasına aşina bir kişi Reuters’e, Çin ordusunun Bashi Kanalı boyunca seyreden ABD savaş gemilerine karşı bir operasyonu simüle edecek tatbikatlar yaptığını söyledi.

Tayvan‘ın kendi bölgesi olduğunu iddia eden Çin, son aylarda demokratik ada yakınlarında askeri faaliyetleri hızlandırdı, Tayvan‘ın söylediği bir hareket ise bölgesel istikrarı tehlikeye atıyor.

Tayvan ; 4 nükleer yetenekli H-6K Bombardıman uçağından ve 10 J-16 savaş uçağından oluştuğunu söyledi. Olağandışı bir durumdu ve adanın hava kuvvetleri tüm eğitimi askıya alırken gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri, çoğu ülke gibi, Tayvan ile resmi diplomatik bağı bulunmamakla birlikte, Tayvan‘ın kendisini savunmasına yardım etmek için yasalara bağlıdır ve adanın ana silah tedarikçisidir…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!