HaberlerHavacılıkHavayolu

Süveyş Kanalı’nın Tıkanması Hava Kargosu İçin Fırsat Yaratabilir mi?

Süveyş Kanalı, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan ve küresel ticaretin %12’sini oluşturan, en önemli denizcilik yollarından biridir. Ancak, bu hafta kanalda sıkışan bir geminin neden olduğu tıkanma, büyük miktarda kargo sevkiyatını engelledi. Peki bu tıkanma, hava kargosunun boşluğu doldurması için bir fırsat yaratabilir mi?

Salı sabahı erken saatlerde ‘Ever Given’ Süveyş Kanalı‘nda sıkışıp kaldığından bu yana, küresel denizcilik kendini zor durumda buldu. Artık yüzlerce gemi, kanaldan geçmek için Ever Given’ın arkasında bekliyor ve teslimat sürelerini aksatıyor. Dev Konteyner gemisini boşaltmanın günler veya haftalar sürebileceğini düşünürsek, başka ulaşım araçları devreye girebilir mi?

JPMorgan’ın yaptığı bir analize göre, Süveyş‘in kapatılması devam ederken hava kargo fiyatlarının artması bekleniyor. Hava kargo, kritik malların ve yüksek talep gören malların nakliyesini geçici olarak devralabilir ve çok daha kısa sürede teslimat imkanı sunar.

Avrupa’dan Asya’ya yolculukların bir aydan fazla sürdüğü düşünüldüğünde, 12-15 saatlik bir uçuş, uzun süreli bir Süveyş tıkanıklığı nedeniyle beklenen gecikmeleri kolayca telafi edebilir. Ancak, kriz nedeniyle talepte veya fiyatlarda herhangi bir artış olması muhtemeldir. Bunun nedeni, hava kargosunun geçici olarak konteyner taşımacılığının yerini alamayacak kadar pahalı olmasıdır.

Hava Taşımacılığı, kriz nedeniyle hafif bir artış görebilirken, konteyner gemileri kazanan olmaya devam ediyor. Gemiler, Güney Afrika (Ümit Burnu) gibi daha uzun rotaları takip etmek zorunda kalacak olsa da, Süveyş’in devam eden kapanması nedeniyle nakliye oranı önemli ölçüde artacaktır.

Gemilerden çok daha hızlı nakliye sağlayan uçaklara rağmen, nakliye, ne kadar taşıyabileceği düşünüldüğünde katlanarak daha ucuzdur. Bir Boeing 747-400F maksimum 113.000 kg yük taşıyabilirken, Ever Given 200.000 ton kargo taşır. Uçakla ulaşım, küresel nakliye ihtiyaçları için çok pahalı olduğunu kanıtlıyor.

Genel olarak hava kargo fiyatları önümüzdeki günlerde ve haftalarda artabilirken, bu değişiklik geçici olacaktır. Pandeminin neden olduğu değişikliklerin aksine, nakliye, uzun mesafeli yük taşımacılığının baskın yöntemi olmaya devam ediyor ve öngörülebilir gelecekte de öyle kalacak gibi görünüyor.

Süveyş Krizi sürdükçe küresel deniz taşımacılığında salgın nedeniyle yaşanan aksaklıkların görülmesi bekleniyor. Rota yakında açılmazsa, A‘dan Z’ye her şeyin fiyatının artmasını bekleyebiliriz…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!