HaberlerKargo

Süveyş Kanalını Kapatan Ever Given Gemisi İçin Çözüm Helikopterler Olabilir mi?

Ever Given konteyner gemisi Süveyş kanalını – ve dünya ticaretinin %10’unu – bloke ederken, yardım edemiyoruz ama merak ediyoruz : helikopterler yardımcı olur mu?

Sorun, geminin kanalın duvarlarına derinlemesine yerleşmesidir : Önde, bombeli pruvasının kumda beş metre derinliğe kadar olduğu hesaplanırken, arka kısmı da kumun üzerinde oturur.

Şimdilik, ana çözüm geminin her yerinde kumun uzaklaştırılması – kanalın derinleşmesi gibi görünüyor. İnanılmaz miktarda kumun büyük bir kısmı su altından taşınması gerektiğinden zor bir çaba.

Başka bir çözüm, gemiyi daha hafif hale getirmek, böylece kendisini kanalın dibinden kaldırması kolay olacaktır. Bu, ağırlığını bir şekilde azaltmak anlamına gelir.

Ever Given‘in taşıdığı tam Kargo Sayısı yayınlanmasa da, kapasitesi 20.000’den fazla 6,1 m intermodal konteynerdir, ancak mevcut konfigürasyonunda – geminin fotoğraflarının gösterdiği gibi – gemi çoğunlukla yüklüdür. çift ​​boyutlu, 12,2 m konteynerler.

Ever Given‘in tüm konteynerlerinin ağzına kadar doldurulmama ihtimali yüksek olsa da, boş alanların nakliyesi tam olarak verimli olmadığından, lojistik şirketleri genellikle konteynerlerinin yükünü en üst düzeye çıkarmaya çalışır. Ayrıca, fotoğraflardan geminin su hattına çok yakın durduğu, yani neredeyse olabildiğince fazla taşıdığı anlamına geliyor.

Normalde bu konteynerler, dünyanın her yerindeki limanların belirleyici özelliği olan devasa vinçler tarafından yerine konur. Uzun ve güçlü vinçler, tam yüklü konteynerleri kolaylıkla kaldırmak için yapılmıştır. Ancak bir sorun var : çok büyükler ve çölün ortasına gönderilemezler.

Mobil vinç mavnaları mevcuttur – konteyner gemilerinin yanlarında park halindeyken yükleme yapabilen vinçlerle donatılmış gemiler.

Bazı Mısırlı yetkililer aslında bu çözümden söz ettiler : Başka hiçbir şey işe yaramazsa, gemiyi daha hafif hale getirmek ve böylece sıkışmayı daha kolay hale getirmek için Ever Given’in kargosunun bir kısmını helikopterlerle kaldırmak.

Yapılabilir mi? Tam dolu 40 fit uzunluğundaki Konteyner 30 tonun üzerindedir. Normal bir helikopter için kaldırmak kesinlikle imkansızdır: Sikorsky UH-60 Black Hawk, 1.200 kilogram maksimum Kargo kapasitesine sahiptir; Oldukça ağır bir helikopter olan Mil Mi-8, 4.000 kg’ı zar zor kaldırabilir.

İkonik tandem rotorlu Boeing CH-47 Chinook daha ağırdır, yine de yalnızca 10.886 kg kaldırabilir – tam dolu bir konteynerin üçte biri.

Daha güçlü bir şeye ihtiyacımız var. ABD’deki en güçlü helikopter olan Sikorsky CH-53K King Stallion, 16.329 kg kaldırabilir – gerekenin sadece yarısı.

Bunların hepsi askeri helikopterler ve vinç olarak çalışmak üzere tasarlanmış döner kanatlı uçaklar varken – örneğin Sikorsky S-64 Skycrane ve Mil Mi-10 – hala 10.000 kg’dan fazla kaldıracak şekilde tasarlanmamışlar.

Mi-26 şu anda operasyonel olan en güçlü helikopter olsa da, bir zamanlar aslında daha da ağır bir şey vardı – Mil V-12, dünyanın en ağır ve en güçlü helikopteri. 40.000 KG kargoyu kaldırabilir. Ancak bu sadece tek seferlik bir prototipti.

Yani, özetlemek gerekirse – hayır, dünyada Ever Given’in güvertesinden tam dolu bir konteyneri kaldırabilecek bir helikopter yok. En azından konteynerlerinden bazıları yalnızca üçte ikisine kadar doluysa, bir Mi-26 filosu yardımcı olacaktır.

Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri iki Mi-26 kullanıyor ve birkaç tane daha muhtemelen Hindistan veya Rusya’dan gönderilebilir, ancak bu haftalar sürecek.

Birçok konteyner için, helikopter kullanmak muhtemelen yüklerini en azından kısmen boşaltmak anlamına gelecektir, bu da zor ve zaman alıcı bir çabadır. Konteynerlerin helikopterlerle kaldırılması süreci daha da zor, tehlikeli ve zaman alıcı olacaktır, bu nedenle durum gerçekten çaresiz kalmadıkça uygulanmasını görme ihtimalimiz çok çok düşüktür…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!