Rusya’nın ülkede bulundurduğu S-300 ve S-400’leri İsrail uçaklarına karşı kullanamayan Suriye’nin İran yapımı Baver-373ü alarak saldırıları durdurmaya çalışacağı iddia edildi…

Rusya’nın ülkede bulundurduğu S-300 ve S-400’leri İsrail uçaklarına karşı kullanamayan Suriye’nin İran yapımı Baver-373ü alarak saldırıları durdurmaya çalışacağı iddia edildi İran ve Suriye, stratejik işbirliği içerisinde olan iki ülke.

İran, 2011’de başlayan Suriye iç savaşının ilk günlerinden beri askeri ve ekonomik olarak Esad yönetiminin en büyük destekçisi oldu.


İki Ülke Yeni Bir Askeri İşbirliği Anlaşmasına İmza Attı!

İran Genelkurmay Başkanı General Mohammad Bageri ve Suriye Savunma Bakanı General Ali Eyub tarafından Şam’da imzalanan askeri işbirliği anlaşması ile iki ülke arasında savunma alanındaki koordinasyonun artırılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Anlaşmanın kapsamının neleri kapsadığı belirtilmese bile Tasnimnews adlı İran ajansı, anlaşma kapsamında Suriye’nin İran’dan Baver-373 ile translate tercümesinde adı “Haziran’ın üçte biri” diye geçen Khordad-3 adlı hava savunma sistemlerini alacağını iddia etti.


Khordad hava savunma sistemi, 2019’da ABD’ye ait MQ-4C tipi insansız hava aracını vurmuştu.


Tasnimnews, iddiasına kaynak olarak da Rai Al-Youm Gazetesi’nin İranlı ve Suriyeli kaynaklara dayanarak hazırladığı haberi gösterdi.


Suriye Rusya’dan Dolayı İsrail’e Karşı Yeni Sistem Arayışındaydı İddiası

Suriye’nin bir süreden beri hava savunma sistemleri arayışında olduğu biliniyordu. Bunun gerekçesi ise artık rutin hale gelen İsrail hava akınlarının önlenememesi. Suriye, Rus yapımı uzun menzilli S-200, orta menzilli Buk-M3, kısa ve orta menzile sahip Pantsir’lere sahip. Ancak bunlar İsrail’in havadan yaptığı saldırıları durdurmada çok da etkili olmuyor.

Ülkede bulunan Rus üslerinde konuşlu olan ve daha gelişmiş S-300 ve S-400 sistemlerinin denetimi ise Suriye güçlerinde değil Rus askerlerinde.


Suriye’de kimi çevreler Rusların İsrail akınları sırasında bu sistemleri bilerek kullanmadığın ve Suriye’ye de satmadığını iddia ederek, bundan dolayı Rus sistemlerinden bağımsız bir hava savunma sistemi alınması gerektiğini savunuyordu…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!