HaberlerHavacılıkHavayolu

SriLankan Airlines’ın Airbus’a Açtığı Milyar Dolarlık Dava Devam Ediyor!

Kolombo merkezli SriLankan Airlines, Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus’a karşı davasını sürdürmeye devam ediyor. Dava, rüşvet, itibar zedelenmesi ve gelir kaybı gibi belirsiz iddialar etrafında dönüyor. Sonuç olarak, SriLankan Airlines CEO’su Vipula Gunatilleka, Airbus ile olan ödenmemiş siparişinin havada kalmaya devam ettiğini söyledi…

Geçen ay, SriLankan Havayolları açıklanmayan bir yargı alanında Airbus aleyhine 1 milyar ABD doları tutarında tazminat davası açtı. SriLankan Havayolları, bir satın alma ve kiralama anlaşması kapsamında 6 A330-300 ve 8 A350-900 sipariş etmişti.

Anlaşmazlık, Birleşik Krallık 2020 Kraliyet Mahkemesi kararına kadar izlenebilir. Airbus’ın uçak anlaşmalarıyla ilgili olarak rüşvetle uğraştığını tespit etti. SriLankan Havayolları itibar kaybı, faiz ve diğer masraflarla ilgili tazminat talep etmekte. SriLankan Havayolları ayrıca 4 A350-900 için ödenmemiş bir siparişi iptal etmek istiyor ve teslimat öncesi ödemelerde ödediği 19 milyon doları geri istiyor.

İddianın özü, Airbus‘ın SriLankan Havayolları anlaşmasıyla ilgili olarak Bandar Seri Begawan merkezli şirkete 16,8 milyon dolar rüşvet teklif etmesi ile ilgilidir. Raporlar, miktarın yalnızca yaklaşık 2 milyon dolarının ödendiğini gösteriyor.

Geçen yıl, İngiliz yetkililer Airbus‘ı ticari ve savunma uçağı operasyonlarıyla bağlantılı rüşveti ortadan kaldırmadaki “Endemik” başarısızlığından dolayı eleştirdiler. Brunei’deki raf şirketinin (Bir SriLankan Havayolları Yöneticisinin Karısını İş Ortağı Olarak Devraldı ) Airbus ile olan anlaşmayı etkilemeye çalıştığı iddia edildi.

Dağınık dava, hem SriLankan Havayolları‘ndan hem de Airbus’ın orijinal sipariş verildiğindeki samimiyetinden çok uzak.

SriLankan Airlines CEO’su Vipula Gunatilleka, A350 siparişini iptal ettiğini onaylamadı veya inkar etmedi. “Bu konuda yorum yapamam” dedi. Ama anlaşma konusunda kesinlikle ılımlıydı.

Orijinal anlaşma hakkında “Bugün, pazar dinamikleri farklı” dedi. Mevcut kira oranlarına atıfta bulunan Gunatilleka, Bir A350’yi aylık 650.000 – 700.000 dolar’a alabileceğini söyledi. Gerektiği gibi üreticiye gidiyorum ve bizim için daha avantajlı olan bir geri kiralama tesisine bakabiliriz.

Bu karmaşaya sadece SriLankan Havayolları dahil değil. Suçlar Tayvan, Endonezya, Malezya, Nepal, Rusya, Çin ve Kolombiya gibi ülkeleri kapsıyordu. Airbus, iddiaları çözmek ve kovuşturmadan kaçınmak için etkin bir şekilde 4,3 milyar dolar ödeyerek Birleşik Krallık yetkilileriyle anlaştı. İngiliz yetkililer, AirAsia, Garuda Indonesia ve TransAsia Airways ile yapılan satın alma ve kiralama anlaşmalarıyla ilgili işlenen olası suçları özellikle inceledi.

Havayolunun Airbus ile devam eden anlaşmazlığına rağmen, Vipula Gunatilleka, uçak üreticisiyle daha fazla iş yapmayı reddetmiyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!