Spirit Airlines 2020 sonuçlarını açıkladı. Amerikan ultra düşük maliyetli taşıyıcı, yaklaşık 429 milyon dolarlık bir zarar kaydetti. Bununla birlikte, segment yolcu yan geliri yıldan yıla arttığı için havayolu şirketi için kötü bir haber değildi, bu da havayolunu gelecek için iyi bir şekilde konumlandırıyor…

Havayolu, 2020’de 428,7 milyon dolarlık net zarar kaydetti. Bu, 2019’daki 335 milyon doları aşan karla karşılaştırıldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Havayolu şirketi, yaklaşık iki aydır uçmayı durduran ve yavaş yavaş toparlanmaya devam eden devam eden krizin ortasında zorlandı.

Spirit, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 157,3 milyon dolarlık net zarar kaydetti. Çeyrek dönemdeki net kayıp, havayolunun yıllık kapasitesinin Aralık çeyreğinde %25’in biraz üzerinde düşmesiyle geldi. Bununla birlikte, yük faktörü etkileyici bir şekilde %71.5 oldu.

Havayolunun kapasitesi, yıllık yük faktörü %69,7 ile tüm yıl boyunca yaklaşık %34 azaldı. Bu nispeten etkileyici bir sonuçtu.

Spirit Airlines tüm yıl boyunca 1 milyar doların üzerinde ücret dışı yan gelir de elde etti. Bu, ücretlerden yalnızca 756,2 milyon dolar ile karşılaştırılıyor. Böylece, havayolunun toplam yolcu gelirinin yaklaşık % 7’si ücret dışı harcamalardan geldi.

Spirit Airlines, 2020’nin tamamı için yolcu uçuş segmenti başına biletsiz gelirini 2019’da 56,28 dolardan 2020’de 57,14 dolara %1,5 artırdı.

Spirit Airlines, karlılığa geri dönen ilk taşıyıcılardan biri olacağına inanıyor. Şimdiye kadar bu, havayolu için doğru yönde bir trend gibi görünüyor. Taşıyıcı, ABD’de tekrar kar eden ilk şirket olmasa da, kesinlikle ilklerden biri olma yolunda ilerliyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!