HaberlerUzay

SpaceX’in Mars Projesi Starship Deneme Uçuşu Sonrasında İnfilak Etti!

Spacex şirketinin uzaya insanlı uçuş planında kullanmak üzere çalışmalarına devam ettiği Starship ilk kez yere başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Ancak araç indikten dakikalar sonra patladı…

Spacex‘in Mars yolculuğunda kullanılmak üzere tasarladığı roket prototipi SN10 ‘Yüksek İrtifa Test Uçuşu’ için fırlatıldı. Prototip kalkıştan 6 dakika 20 saniye sonra yere başarıyla indi.

Bu Starship aracının başarılı olan ilk test uçuşu oldu. Daha önce bu prototipin öncül iki modeli SN8 ve SN9 testlerde başarısız olmuştu.

SpaceX‘in gerçekleştirdiği fırlatmanın amacı, Starship‘in sahip olduğu dört aerodinamik motorunun testini yapmak ve inişle ilgili veri toplamaktı. Bu motorlar, roketin inişi sırasında devreye giriyor ve Starship‘in manevra yaparak, sakin bir iniş gerçekleştirmesini sağlıyordu.

Roketin başarılı bir iniş yapmasıyla birlikte test, teknik olarak başarıyla tamamlanmış oldu. Hatta SpaceX, testin amacına ulaştığını ve başarılı olduğunu söyledikten sonra canlı yayını kapattı. Ancak yayına devam eden üçüncü taraf kaynaklar, daha sonra neler yaşandığını tüm çıplaklığıyla gösterdiler.

SN10 da yere indikten 8 dakika sonra Patladı. Alev topuna dönen araç metrelerce havaya fırladı. Ardından yere çakıldı.

Ancak roketin manevraları başarıyla gerçekleştirmesi ve makul derecede yumuşak bir iniş yapmayı başarması, önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirildi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!