HaberlerNasaSpaceXUzay

SpaceX Dünya’ya 50. İnişini Başarıyla Gerçekleştirdi!

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX firması, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bir kargo daha gönderdi. Bu kargo görevinin şirket için bir diğer önemi ise şirketin toplamdaki 50. inişini gerçekleştirmiş olmasıydı…

SpaceX, dün (6 Mart) NASA için mürettebatsız Dragon uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi. Uzay istasyonuna taze erzaklar götüren roket, aynı zamanda SpaceX’in toplamda fırlattığı 50. roket oldu.

Dün gerçekleştirilen uçuşta kullanılan iki aşamalı Falcon 9 roketi, Aralık 2019’da gerçekleştirilen Dragon kargo görevinde de kullanılmıştı. İtici motorlar, kalkıştan yaklaşık 8 dakika sonra iniş süreci için motorlarını tekrar yaktı ve yeniden kullanılabilir uzay uçuşları sistemleri geliştiren SpaceX, 50. inişini gerçekleştirmiş oldu.


Uluslararası Uzay İstasyonu Görevleri

Bu görevde kullanılan Dragon kapsülü, daha önce iki kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmıştı. Kapsül, Şubat 2017 ve Aralık 2018’de uzay istasyonu görevlerinde kullanılmıştı. Dragon, bu göreviyle birlikte üçüncü kez uzay istasyonuna demir atmış olacak.

Gerçekleştirilen bu görevin SpaceX açısından başka bir önemi daha bulunuyor. Bu uçuş, SpaceX’in NASA ile yaptığı ilk yeniden ikmal servisleri sözleşmesinin son uçuşuydu. NASA ve SpaceX arasında 2008 yılında imzalana sözleşme 1,6 milyar dolar (9,75 milyar TL) değerindeydi.


2012 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ilk Dragon kapsülü, bu görevi gerçekleştiren ilk ticari uzay aracı olmuştu. 20 uçuş sonrasında bu Dragon sürümü de yakın bir zaman içerisinde emekli olacak. Bu senenin ekim ayından itibaren gelecekteki tüm yeniden ikmal görevleri SpaceX’in güncellenmiş Dragon 2 kapsülüyle gerçekleştirilecek…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!