HaberlerSivil Havacılık

Southwest Airlines 115 adet B737 Uçağını Yere İndirdi!

Dallas merkezli havayolu, uçakların ağırlık bilgilerindeki hatalar nedeniyle uçuş iptalleri ve gecikmeler yaşadıklarını bildirdi…

Southwest Airlines, uçaklardaki ağırlık bilgileri uyuşmazlığı nedeniyle geçtiğimiz Çarşamba gecesi geç saatlerde Boeing 737-800 jetlerinin 115’ini uçuştan alıp yere yere indirdi. Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Çok sayıda uçağın doğru ağırlık bilgilerini sisteme girmek ve programı sıfırlamak için ilgili uçakları uçurmayı geçici olarak durdurduk” dedi.
 
Çarşamba günü geç saatlerde çalışanlara gönderilen ve ertesi sabah şirket tarafından onaylanan bir nota göre, sorunun dispeçer ekiplerine gönderilen uçak ağırlığı ve denge verileriyle (Weight & Balance) ilgisi var.
 
115 uçağın yere indirilmesi  nedeniyle bu bazı gecikmeler ve/veya iptaller olacaktır; ancak, Southwest Airlines sözcüsü Chris Mainz’den gelen bir e-posta, “operasyonumuza olan etkinin minimum düzeyde olacağını tahmin ediyoruz ”dedi. Southwest başlangıçta sorunun 130 uçağı etkilediğini düşünüyordu ancak, bu sayıyı Çarşamba gecesi 115 olarak revize etti.
 
Chris Mainz, Southwest’in Perşembe öğleden sonraya kadar 60 uçağın hizmete geri verildiğini ve diğerlerinde ilerleme kaydedilğini söyledi. Flightaware.com’a göre Southwest Perşembe günü yalnızca 18 uçuşu iptal etti.
 
FAA, bu yılın başlarında uçak ağırlıklarını yanlış hesapladığı için Southwest’e 3,92 Milyon Dolar para cezası vermişti. Southwest, uçaklara yüklenen bagaj ve kargoların ağırlığını tahmin etme şekli nedeniyle de FAA ile sorun yaşıyor.
 
Uçakların ağırlık bilgileri, pilotların uçağı kontrol etmeleri ve rotaları için gereken yakıtı miktarını hesaplayabilmeleri için çok önemli bir veri noktasıdır. Ağırlık bilgileri, bir uçağa ne kadar kargo ve kaç yolcunun nereye yüklenebileceğini de etkiler.
 
Boeing 737-800 “Yeni Nesil” Uçak 175 yolcu taşıyabiliyor. Southwest havayollarının 735 adet B737 uçağının yaklaşık 207 adedi 737-800 tipi…
 
Southwest, Boeing yazılım sorunları nedeniyle halihazırda 34 adet 737 Max’leri yerde bekletiyor. Yazılım sorunları, iki uçağın düşmesine ve 346 kişinin ölümüne ve uçak üreticisinin  büyük sorunlarla uğraşmasına neden oldu. Boeing, bu jet modelinin önümüzdeki aylarda tekrar uçmak için sertifika almasını bekliyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!