Slovenya, hükümeti geçen yıl koronavirüs salgınının başlangıcında ortaya çıkan nakliye uçaklarındaki bir eksikliği telafi etmek için harekete geçerken en az bir C-27J Spartan satın alacak…

Ljubljana, pandeminin “Vatandaşlarımızın yurt dışından tahliyesi ve koruyucu ekipman sağlanması için çoğunlukla diğer taşıyıcılara bağımlı olduğumuzu gösterdiğini” söylüyor.

Slovenya, C-27J dışında Airbus C295 ve A400M, Embraer KC-390 ve Lockheed Martin C-130J‘yi de değerlendirdi.

Slovenya Savunma Bakanlığı, “Nihai değerlendirmeye iki tür taktik nakliye uçağı dahil edildi, ancak minimum askeri teknik gereksinimleri inceledikten sonra, C-27J Spartalı en iyisi olduğunu kanıtladı” dedi.

Tek bir Spartan’ın satın alınması Slovenya’nın NATO yükümlülüklerini kısmen karşılayacak olsa da, bakanlık “Performans hedeflerini tam olarak karşılamak için bu tür iki uçağa ihtiyaç duyulacağını” belirtiyor.

Slovenya, İtalya ile hükümetler arası bir anlaşma için müzakerelere başladı. Buna yedek parça, eğitim ve lojistik desteği de dahil olacak.

Slovenya, 2021-2026 döneminde silahlı kuvvetlerini modernize etmek için 780 milyon € (944 milyon $) harcamayı öneriyor; 2021 için 100 milyon € ayrıldı. Ancak bu plan hala nihai onayı bekliyor…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!