Neredeyse her ülkede bir tane vardır, ancak havacılıkta bir şeyler ters gidene kadar onlar hakkında pek bir şey duymayız. Sivil havacılık otoriteleri normalde havacılık endüstrisinin arka planında sessizce oturur, her şeye göz kulak olur, güvenlik standartlarını belirler ve uygular…

Çok Sayıda Sivil Havacılık Otoritesi Mevcuttur

En iyi bilinen Sivil Havacılık Otoritesi, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Federal Havacılık İdaresi’dir (FAA). Modern FAA 1958’de ortaya çıktı. Hızla büyüyen havayolu endüstrisinin düzenlenmesine ve yönetilmesine yardımcı olmak için kuruldu. FAA, bugünlerde rolünün “Dünyadaki en güvenli, en verimli havacılık sistemini sağlamak” olduğunu söylüyor.

Diğer tanınmış Sivil Havacılık Otoriteleri arasında Kanada Sivil Havacılık Müdürlüğü, Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi (CAA), Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC) ve Singapur Sivil Havacılık Otoritesi (CAAS), Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bulunmaktadır.

Sivil Havacılık Otoriteleri ne Yapıyor?

Sorumlulukların kapsamı ülkeler arasında farklılık gösterir, ancak birkaç ortak nokta vardır. Birincisi, hükümet veya yarı devlet kurumlarıdır. İkincisi, kapsamları sivil ve askeri hava trafiğinden ziyade genellikle sivildir. Üçüncüsü, Havacılık güvenliği standartları belirlerler. Dördüncüsü, bu güvenlik standartlarını uygulayabilirler.

Özetle, Sivil Havacılık otoritelerinin çoğu, yerel havacılık ortamında güvenlik standartlarının belirlenmesi, izlenmesi ve uygulanmasından sorumludur. Bu standartlar sadece o ülkede bulunan havayolları için değil, aynı zamanda ülkeye (ve genellikle üzerinden) uçan havayolları için de geçerlidir.

Bazen bu sivil havacılık otoriteleri bir olayı takiben soruşturma rolüne sahiptir, ancak her zaman değil. Pek çok ülke, Havayolu endüstrisinde araştırmalar yürütmek için diğer kurumları kullanır…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!