40 yaşındaki bir adam, Singapur Havayolları’nın Mumbai’deki Chhatrapati Shivaji Maharaj Uluslararası Havalimanı’ndan (BOM) Singapur’daki Changi Havalimanı’na (SIN) yaptığı uçuşta bomba olduğunu iddia ettikten sonra iki yıl hapis cezasına çarptırıldı…

Bir Boeing 777-300ER olan uçak, Singapur‘a 5 saat 25 dakikalık uçuş için 25 Mart 2019 Pazartesi günü yerel saatle 23:36’da Mumbai’nin Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’ndan yola çıktı. Bomba tehdidini öğrendikten sonra, Singapur yetkilileri uçağa Changi Havaalanı’na kadar eşlik etmek için Singapur Hava Kuvvetleri’nden (RSAF) iki savaş uçağı gönderdi.

263 yolcu ve 18 mürettebat taşıyan uçak, Singapur‘a yaklaşık 31 dakika geç indi ve havalimanı operasyonlarını etkilemedi. Uçak güvenli bir şekilde yere indiğinde, kaptan herkesten oturmalarını istedi ve bir bomba tehdidi aldıklarını açıkladı.

Uçak Singapur’a giderken Korat, Singapur Havayolları‘nın SQ423 sefer sayılı uçuşunda bomba olduğunu söylemek için havalimanını aradı. Ardından, kaydedilen bir havayolu çalışanına yapılan ikinci bir aramada, Korat’ın mahkeme için İngilizce’ye çevrilen Hintçe olarak şunları söyledi : Bir bomba var. Annem içeride ve akrabam da içeride. İkisinin de hayatı için bir tehlike var. Bir şey yapmak istiyorsan, yap. Hiçbir şey yapmak istemiyorsan, yapma. Bu senin dileğin.

Ben terörist değilim; Ben sıradan bir adamım. Mahkeme ayrıca, bomba tehdidi sırasında Korat’ın depresyona girdiğini ve sarhoş olduğu açıklandı.

Yargıç James Bennett, hüküm vermeden önce özetlerken, Korat’ın alkol rahatsızlığı ve depresyondan muzdarip olduğunu anlarken, uçaktaki yolcular ve mürettebat için büyük bir sıkıntıya neden olabilecek kötü davranışının mazereti olmadığını söyledi. Korat iki yıl hapis cezasına çarptırıldı…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!