HaberlerTürkiye

Sezgin Baran Korkmaz Kimdir ? Hakkındaki İddialar Neler ?

Bombardier Global Express XSR Model Uçağı Bulunan SBK Holding’in Patronu Sezgin Baran Korkmaz.

Sedat Peker’in 9. videosu ile birlikte gündeme gelen Sezgin Baran Korkmaz, AK Parti döneminde hızla sivrilen iş adamlarından biri…

Peker’in açıklamaları sonrası gündemin bir numaralı ismi olan Sezgin Baran Korkmaz Kimdir ve neden bu ilişkiler ağı içerisinde yer alıyor?

25 Nisan 1975 tarihinde Kars’ın Digor ilçesinde doğdu. 5 kardeşli bir ailede büyüdü. Kars’ta boyacılık yapan gencin zirveye çıkış hikayesi birçok defa haberlere konu oldu.

İhtiyaç sahibi öğrencilere burslar verdi, yoksullara gıda ve para yardımları yaptı. Memleketi Kars başta olmak üzere birçok yerde okullar inşa ettirdi.

İstanbul Piyalepaşa’da bir semt pazarındaki tezgâhların tamamını satın alıp halka bedava sebze meyve dağıtmasıyla gündem olan, Ağustos 2018’de de milyonlarca dolar değerindeki lüks yatı “Queen Anne” ile Bodrum Cennet Koyu’na gelip halk plajında herkese bedava ayran ve lahmacun dağıtarak ‘Yardımsever iş adamı’ görüntüsü sergileyen Korkmaz, AK Parti döneminde çok hızlı sivrilen iş insanlarından biri oldu.

Korkmaz isminin baş harflerinden oluşan SBK Holding ve SBK Vakfının kurucu başkanı, Relief International ve EastWest Institue yönetim kurulu üyesi.

Mega Varlık Yönetim A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding Biofarma İlaç sanayi, Unico Sigorta, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Hexagon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ürosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Umut İlaç, İsaanne Sarl şirketlerinin sahibi…

SBK 134 Milyon Doları ABD’den Türkiye’ye Nasıl Getirdi, Patronu Nasıl Kaçtı?

Sedat Peker’in son videosunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştükten sonra yurtdışına kaçtığını iddia ettiği Sezgin Baran Korkmaz’ın adı ABD’de Utah Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sıkça geçiyor. RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası program editörü Uğur Koçbaş, o davadan ayrıntıları anlattı.

İşte Uğur Koçbaş’ın Aktardığı O Detaylar ;

 • Utah Savcılığının 511 milyon dolarlık ‘haksız kazanç’ davasında suçlanan 3 isim var. Jacob ve Isaiah Kingston kardeşler ile Lev Aslan Dermen ya da eski adıyla Levon Termendzhyan. Kingston kardeşlerin babası çok eşliliği savunan bir Mormon tarikatı olan ve kendi isimlerini taşıyan “Kingston Tarikatı”nın lideri. 7 bin üyesi var. Çok nüfuzlu bir aile.
 • İddianamede yer alan bilgilere göre Kingston kardeşler bitkisel yağları biodizel yakıta çevirecek bir şirketi 2002 yılında kurdu. Levon Termendzhyan ise 14 yaşında ailesiyle Ermenistan’dan gelmiş Kaliforniya’da yaşayan ve çok sayıda benzin istasyonları olan bir kişi. Çok lüks araçlarla gezdiği için tanınıyor. Ama daha önceden sahtecilik ve saldırı gibi suçlamaların da muhatabı olmuş bir isim.
 • Termendzhyan’ın teşvikiyle Kingston kardeşler büyük bir sahtecilik olayının parçası haline geliyor. 2003’te devletin biodizel üreticilerine galon başına 1 dolar desteğinden faydalanmak için sanki kendileri üretmiş gibi Hindistan’dan, Çin’den satın aldıkları biodizel yakıtları satmaya başlıyorlar.
 • 2012-2016 arasında bu planla Amerikan hazinesi 511 milyon dolar hortumlanıyor. Ortaya çıkan bu parayı da yok etmek için Termendzhyan’ın eski bir iş ortağı olan Sezgin Baran Korkmaz devreye giriyor.
 • Hemen ABD’de Türkiye’deki SBK ile aynı logoya sahip SBK USA firmasını kuruyorlar. Yöneticisi Termendzhyan oluyor. İddianameye göre Korkmaz Türkiye’de zor durumda olan şirketleri, otelleri tespit ediyor. SBK USA aracılığıyla bunlar satın alınıyor ve ABD’de elde edilen haksız kazanç, sanki bu şirketler kurtarılmış da kâra geçmiş gibi Türkiye’deki firmaların bütçelerinde gelir gösteriliyor.
 • Yarım milyarlık vurgunun 134 milyon doları Türkiye’ye gönderiliyor. Türkiye’de oteller satın alınıyor. Şirketler kurtarılıyor. Korkmaz bu arada Ankara’da ‘hayırsever’ iş adamı olarak ilişkileri de kuvvetlendirince işleri daha kolay yürütebilmek için Türkiye’de bir banka kurulması fikri doğuyor.
 • Jacob Kingston, Korkmaz ile birlikte Türkiye’ye gelip 2 hafta kalıyor. DEİK’le, BDDK ile, Türkiye yatırım ve kalkınma ajansıyla görüşmeler yapılıyor. Bu sırada zor durumdaki Borajet 250 milyon dolara FETÖ firarisi iş adamı Yalçın Ayaslı’dan satın alınıyor. Bu çok büyük yankı uyandırıyor.
 • 250 milyon dolar sermayeli bir banka kurmak için BDDK ile görüşüyorlar. Ama izin çıkmayınca Mega Yatırım diye 100 milyon dolar sermayeli bir varlık yönetim şirketi kuruyorlar.
 • 9 Eylül 2016’da Türkiye kalkınma ve yatırım ajansı Kingston kardeşlerin enerji firması Washakie Energy’nin Türkiye’de 950 milyon dolarlık yatırım hedeflediğini ilan eden bir basın toplantısı dahi yapıyor.
 • Termendzhyan İstanbul’da yaşamaya başlıyor. Kingston kardeşler ne zaman Türkiye’ye Borajet’in özel jetiyle gelseler iddiaya göre pasaport kontrolünden bile geçmeden çakarlı araçlarla Korkmaz’ın evine kadar gidiyorlar. Baran isimli yatta tatiller yapılıyor.
 • İstanbul’da Ortaköy ve Kuruçeşme’de gayrimenkuller satın alınıyor. Dava dosyasında yer alan tek bir gayrimenkulün vergisi 483 bin dolar. Üçlü Türkçe öğrenmek için hoca da tutuyor. Termendzhyan, Türk vatandaşlığına geçerek Lev Aslan Dermen ismini alıyor. Nihai hedef Türkiye’ye kaçmak ve hayatlarını burada sürdürmek.
 • Ağustos 2017’de Amerika’da işin kokusu çıkmaya başlıyor. Levon, Kaliforniya’da kendisine bilgi aktarsınlar diye çok sayıda polise rüşvet dağıtıyor. Bu ağa “şemsiye” adını veriyorlar. Evinin aranacağı bilgisi Dermen’e gelince hemen Borajet uçağıyla Kaliforniya’dan İstanbul’a kaçıyor.
 • Lamborghini, Bugatti, Ferrari gibi araçlarına el konuluyor ancak delil yetersizliği kararı çıkıyor. Malları iade ediliyor. Dermen de geri dönüyor. Ancak FBI delil toplamaya devam ediyor. 1000’e yakın tanıktan ifadeler alınıyor.
 • Örneğin 531 nolu tanık Baran Korkmaz ile Levon arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Kingston kardeşlerin nasıl İstanbul’a kaçma planı yaptıklarını söylüyor. 2018 Ağustos ayında üçlü Borajet uçaklarıyla Türkiye’ye kaçmaya karar veriyorlar.
 • 28 Ağustos 2018’de FBI’ın baskınıyla hem Dermen hem de Kingston kardeşler İstanbul’a kalkacak Borajet uçaklarına ulaşamadan Kaliforniya ve Utah’ta yakalandı. Haklarında 70’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kingston kardeşler, “Bizi Levon ayarttı” diyerek itirafçı oldu ve 30 yıl ile yargılandılar. Her biri Amerikan hazinesini dolandırmaktan suçlu bulundu ancak jürinin 10 kişiden fazla insanın bir araya gelmemesi yönündeki koronavirüs önlemine rağmen 12 kişi toplanarak bu kararı aldıkları gerekçesiyle avukatlar karara itiraz etti. Önümüzdeki ay hapis cezaları açıklanacak.
 • Peki davada Sezgin Baran Korkmaz suçlandı mı? Hayır. Sedat Peker’in dediği gibi bir aranma da söz konusu değil. Ama savcılar Nisan 2019’da iki kez kendisiyle temas kuruyorlar. Türkiye’de ifade vermesi uygun görülmüyor mahkeme tarafından. ABD’ye de getirilemeyeceği düşünüldüğü için 19 Ağustos’ta Londra’da videoya kaydedilecek bir ifade vermesi uygun görülüyor. Ama Korkmaz gitmiyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments