Rusya, yükseltilmiş beşinci nesil Su-57 savaş uçağının testlerinin 2022 yılı yazında başlayacağını açıkladı…

Yükseltilmiş Su-57 kapsamında tamamen yeni bir motorun yanı sıra, uçağın yeni aviyoniklere sahip olacağı ifade edildi. Su-57’nin Ar-Ge’si 2024’ün sonunda sona ererek yükseltilmiş savaş uçağının üretimine başlanacak.

Rusya merkezli Izvestia gazetesi, gelişmekte olan muharebe jetleri için kademeli olarak iyileştirmelerin Rusya ve yurtdışında olağan bir uygulama haline geldiğini ifade etti.


Rusya Savunma Bakanlığı, yükseltilecek savaş uçağı için son tarihleri ve teknik görevlendirmeler konusunda anlaştı. Yükseltilmiş jetin teknik konsepti belirlenmiş ve üretici firmanın belirlenen zamanda üretmesinin beklendiği ve ‘gerektiği’ belirtiliyor. Rus savunma sanayii kaynakları, uçağın yükseltmeler ile muharebe alanındaki kabiliyetlerinin mevcut kabiliyetlerine göre önemli bir ölçüde artacağını söylüyor.


Yükseltilmiş Su-57 için Ar-Ge sözleşmesi Rus Savunma Bakanlığı ve Sukhoi şirketi tarafından 29 Ekim 2018’de imzalandı. Yapılan açıklamaya göre uçağın prototipin 2022’nin ortalarında uçması ve Ar-Ge’nin 2024 sonunda tamamlanması ve üretime girmesi planlanıyor.


Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, Su-57’lerin 2019’da yeniden Suriye’de test edildiğini ve verilen tüm görevleri başarıyla icra ettiğini söyledi. Suriye’de uçuş gerçekleştiren Su-57’nin videosu Ruptly video haber ajansı tarafından paylaşılmıştı.


Yükseltilmiş Su-57 daha güçlü bir motora sahip olacak. Yükseltilmiş versiyonda yer alması planlanan motorlar United Engine Corporation (UEC) tarafından tasarlanmakta. United Engine Corporation (UEC) temsilcileri yeni motorun oldukça iyi özelliklere sahip olduğunu ve Su-57’yi çok daha iyi bir uçak haline getireceğini iddia ediyor.


Ön parti kapsamında üretilen Su-57’lerin testleri tamamlanıyor. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından 76 adet Su-57’nin ilk partisinin sözleşmesi Army-2019 fuarında imzalandı. Bu kapsamda ilk parti uçakların 2027’nin sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.


Sukhoi tasarımcısı, yükseltilmiş Su-57’ler için başka Ar-Ge çalışmalarının da yürütüldüğünü söyledi. Tasarımcı, pilotun durumsal farkındalığını artırmak için panoramik bir gösterge ve yeni çok fonksiyonlu ekranlar tasarlandığını açıkladı…


Kaynak : DefenceTURK

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!