HaberlerHavacılıkRusyaSivil Havacılık

Rusya Merkezli Aeroflot ; 2020’de 1.3 Milyar Dolar Zarar Etti!

Aeroflot bu hafta 2020 mali sonuçlarını paylaştı. Dünya çapındaki çoğu taşıyıcıda olduğu gibi, rakamlar hoş değil. Toplamda, havayolunun yıl içindeki net zararı 96,5 milyar RUB (1,3 milyar $) oldu…

Rus Bayrak Taşıyıcısı, Havacılık pazarının karşı karşıya kaldığı en önemli krizin, ikinci ve üçüncü çeyreklerde uluslararası trafiği fiilen durma noktasına getirdiğinin altını çiziyor. Dahası, birkaç yerel bölgedeki katı önlemler de ülke içindeki talep üzerinde etkili oldu…

Havayolunun geçen yılki geliri 229.766 milyon RUB (3 milyar $). Bu rakam bir önceki yıla göre %58,4‘lük bir düşüş. 2020’nin 4. çeyreğinde gelir, 3. çeyrekte %67.4 ve 2. çeyrekte %85.0 düşüşe karşı yıllık bazda %59.2 düştü. Ek olarak, kargo geliri 2019’un 4. çeyreğine göre %78 arttı.

Zorlukların ortasında, Aeroflot daha fazla hasarı önlemek için önemli kararlar almak zorunda kaldı. Bu nedenle, durumu kontrol etmeye yardımcı olmak için birkaç girişim başlatıldı.

Optimizasyon çalışmaları sonucunda havayolunun Satış, Genel ve İdari Giderleri (SG&A) geçen yıla göre %37,2 azaldı. Bu tutar, yönetim ücretlerini, genel işleri, danışmanlığı, pazarlama giderlerini ve rezervasyon sistemlerinin fiyatını içeriyor.

Aeroflot, dikkate değer zorluklara rağmen, optimizasyon önlemlerinin, artırılan özsermaye, borç sermayesi ve hükümet desteğinin yanı sıra pandeminin uzun vadede etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu vurguluyor. Her şeye rağmen, bu yıl dünya çapında yeni virüs dalgalarının yükselişinin ortasında zorlu bir endüstri ortamı ile başladı.

Dolayısıyla, Aeroflot duruma uyum sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam etmek zorunda kalacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!