Rus yetkililer, Sukhoi Su-34 savaş uçağının Cezayir’e teslim edilmek üzere olduğu yönündeki haberleri yalanladı…

Rus Haber Ajansı Interfax’a göre, Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Valery Reshetnikov’un basın sekreteri tarafından reddedildi.

15 Mart’ta Rus basını, Cezayir‘e yönelik ilk Sukhoi Su-34 savaş uçağının Novosibirsk Uçak Üretim Birliği Fabrikası’nda üretime girdiğini bildirdi. Rapor daha sonra ülkenin silah endüstrisiyle yakından bağlantılı bir Rus düşünce kuruluşu olan Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi tarafından doğrulandı.

Haber, Cezayir basınında geniş yer buldu. İddiaya göre, sipariş edilen 14 uçaktan altısının, 2022 için planlanan personel eğitimi ile 2021 sonunda Cezayir Hava Kuvvetleri‘ne ulaşması bekleniyor.

Cezayir-Rusya çeşitli yeni askeri uçakların satışına ilişkin görüşmeler 2013 yılından beri devam etmektedir. Cezayir, en son Rus 5. nesil savaş uçağı Sukhoi Su-57’nin ilk ihracat müşterisi olarak defalarca seçilmiştir. Cezayir’in yaşlanan Su-24 jetleri filosunun yerine Su-34’leri satın alma ilgisi, Rusya yetkilileri tarafından kabul edildi.

Sukhoi Su-35, Su-27 çok amaçlı savaş uçağı ailesine dayanan, kara saldırısına önem veren bir avcı-bombardıman uçağıdır. Su-34ME olarak adlandırılan Cezayir versiyonu, bildirildiğine göre iletişim ve arkadaş-düşman tanımlama sistemlerinin farklı bir versiyonunu içerecek, ancak diğer tüm açılardan şu anda Rus Hava Kuvvetleri’nde hizmet veren temel üretim varyantıyla aynı olacak.

Şu anda Cezayir Hava Kuvvetleri, Su-24 saldırı avcı uçağına ek olarak bir dizi Rus Su-30 ve MiG-29 savaş uçağını işletmektedir. Aynı zamanda dünyanın son MiG-25 ağır önleme operatörü olabilir…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!