Rolls-Royce, önümüzdeki aylarda resmen açıldığında dünyanın en büyük ve en akıllı iç mekan havacılık test yatağı olacak olan son teknoloji Testbed 80’deki ilk motor çalışmasını başarıyla tamamladı…

Tesis, 90 milyon sterlinlik bir yatırımı temsil ediyor ve neredeyse 3 yıldır inşaat halinde. 7.500 m2’lik bir iç alanı ve ilk çalışmasını Birleşik Krallık Derby’deki test tesisinde bir Rolls-Royce Trent XWB motoruyla gerçekleştirdi. Bu, yaklaşık üç yıldır yapım aşamasında olan ve 90 milyon sterlinlik bir yatırımı temsil eden projede önemli bir kilometre taşı.

Rolls-Royce Testbed-80’de ilk motor testini tamamladı. Fotoğraf : Rolls-Royce

Rolls-Royce Sivil Havacılık ve Uzay İşleri Başkanı Chris Cholerton şunları söyledi : Bugün, havacılık için daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yolculuğumuzda önemli bir dönüm noktasıdır. Testbed 80, yalnızca hizmette olan dünyanın en verimli hava motoru olan Trent XWB gibi motorları değil, aynı zamanda karbonsuzlaştırmaya doğru bir adım daha atmamızı sağlayacak geleceğin motorlarını ve tahrik sistemlerini de test edecek. İlk motor testinin başarılı olması harika ve önümüzdeki aylarda tesisin resmi açılışını dört gözle bekliyoruz.

Testbed 80, Trent XWB ve Trent 1000 dahil olmak üzere günümüzün bir dizi motorunu test etmek için tasarlanmıştır, ancak yeni nesil daha verimli motorlar için planları olan UltraFan göstericiyi test etme yeteneğine sahip olacaktır. Geleceğin hibrit veya tamamen elektrikli uçuş sistemleri. Test yatağının çok yönlülüğü, 155 klbf itme gücüne kadar her boyuttaki motoru barındırabileceği anlamına gelir.

Rolls-Royce Karbonsuzlaştırma stratejisinin bir parçası olarak, mevcut motorlarda zaten bir “Drop-in” yakıt olarak kullanılabilen Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlarının (SAF’ler) ölçeklendirilmesini teşvik etmeye kararlı olduğunu açıkladı.

Elbette motorların çalışması için yakıt gerekir. Testbed 80, ortalama bir arabayı neredeyse 3.000 kez dolduracak 140.000 litrelik bir yakıt deposuyla donatılmıştır. Tank, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları dahil olmak üzere farklı yakıt türlerini barındırabilmektedir…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!