HaberlerQatar AirwaysSivil Havacılık

Qatar Airways Abluka Sonrası Mısır’a İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi!

Qatar Airways, iki buçuk yıl sonra resmi olarak Mısır’a döndü. Havayolu, dün Doha’dan Kahire’ye ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve yerel saatle 17:40’da iniş yaptı…

Qatar Airways, komşularından gelen diplomatik sorunlar ve abluka sonrasında ilk olarak 2017 ortasında Mısır‘a Uçuşları askıya aldı. Yıllarca devam eden gerginliklerden sonra, 4 Körfez ülkesi ablukayı resmi olarak Ocak ayı başlarında kaldırarak havayollarının uçuş hizmetlerine devam etmeleri ve birbirlerinin hava sahasına erişimlerinin önünü açtı.

Dün, 18 Ocak’ta, Qatar Airways, 2017’den beri Katar‘dan Mısır’a ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Qatar Airways‘in QR1301 sefer sayılı uçuşu, Doha‘nın Hamad Uluslararası Havalimanı‘ndan yerel saatle 15:15’te kalktı.

Uçuş oldukça basit bir yol izledi, kısaca Bahreyn üzerinden uçtu ve uçuşun geri kalanı için Suudi Arabistan hava sahasında kaldı. Ancak, bundan iki hafta önce böyle bir yol düşünülemezdi ve çok daha uzun bir uçuş süresi gerektirecekti.

Yolculuk toplamda 3 saat 18 dakika sürdü ve Kahire’ye yerel saatle 17.42’de varıyordu. Rota, Katar’ın Boeing 787-8 Dreamliner‘larından biri kullanılarak işletildi…

Qatar Airways ile birlikte EgyptAir de dün Doha-Kahire arasındaki uçuşlara yeniden başladı. FlightRadar24.com’a göre taşıyıcı, rotayı bir Boeing 737-800 kullanarak, Kahire‘den 09:10’da ayrılıp yerel saate göre 12:35’te Doha‘ya ulaştı. Qatar Airways de 25 Ocak’ta Doha‘dan İskenderiye’ye ikinci rotasına başlayacak.

Önümüzdeki aylarda, bölgede havacılığın normale dönüşünü başlatan bu tür daha birçok rota yeniden başlayacak…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!