Yeniden şahlanan Qantas, Avustralya pazarındaki otoritesini sessizce damgalıyor. Havayolu artık %70 oranda iç pazar payına sahip…

Pek çok okuyucu, Qantas‘ı uzun mesafeli bir uluslararası Havayolu olarak görecek. Ancak kısa mesafeli iç hat uçuşlar, Qantas’ın gelirlerinin büyük bölümünü oluşturur. Son 10 yılda, Qantas’ın iç pazar payı %60 civarında seyretti.

Bu pazar payı rakamına yerel Jetstar ve QantasLink operasyonları dahildir. 2007 yılında Qantas‘ın yurt içi pazar payı %63 civarındaydı. 30 Haziran 2016’ya kadar geçen 12 ayda %57’ye düştü. Pazar payı, 30 Haziran 2020’ye kadar 12 ayda %63’e yükseldi. Şimdi, iç pazar payı daha da arttı.

Qantas‘a fayda sağlayan faktörlerin bir kombinasyonu vardır. Kısa süre önce milyar dolarlık bir zarar bildirmesine rağmen, Havayolu bol miktarda nakit rezervi ile güçlü bir finansal pozisyonda kalmaya devam ediyor.

Hizmetleri desteklemek için paraları var. Qantas da daha çevik hale geldi. Talep emri olarak uçakları nasıl hizmete alıp hizmet dışı bırakacaklarını öğrendiler.

Qantas, 2020 yılı boyunca bölge içi, bölgesel uçuşlarını oluşturdu. Yaklaşık iki düzine yeni iç hat rotası başlattı. Yerel sınır kısıtlamaları önemli ölçüde gevşiyor ve bu sefer kısıtlamaların hafiflemesi muhtemel görünüyor. Bu arada, ana rakibi Virgin Australia, küçülme sürecindeydi ve neredeyse tamamen ortadan kalktı.

Diğer yerli havayolu endüstrisi oyuncuları Virgin Australia ve Rex’in bu hakimiyete karşı koyup koyamayacağı bilinmemekte. Şu anda, pek olası görünmüyor…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!