Askeri HavacılıkHaberlerHavacılıkRusya

Putin ; Açık Semalar Anlaşmasından Çekilmeye Yönelik Yasayı İmzaladı!

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilmesini resmileştiren yasa tasarısını imzaladı. Anlaşma, imzacı ülkelerin askeri hareketlerinin ve stratejik tesislerinin karşılıklı havadan izlenmesine izin veriyor…

Putin tarafından 11 Mayıs 2021’de sunulan tasarı, Rusya Parlamentosu’nun iki kanadı, Devlet Duması ve Federasyon Konseyi tarafından art arda onaylandı.

Kremlin, 15 Ocak 2021’de Antlaşma’dan çekilme niyetini açıklamıştı. Hareket, 22 Kasım 2020’de Trump yönetiminin “Rusya’dan tekrarlanan ihlallere” atıfta bulunarak benzer bir kararın ardından geldi.

Rusya şimdi diğer saklama kuruluşlarına, yani Kanada ve Macaristan hükümetlerine geri çekildiklerini bildirecek. Bu noktadan sonra, süreci tersine çevirmek için 6 ayları olacak.

Ancak ABD tarafında, Biden yönetimi geri çekilme konusunda ilerlemeye kararlı görünüyor.

Anlaşmanın uygulanması için özel olarak donatılmış ABD Hava Kuvvetleri’ne ait iki Boeing OC-135B gözlem uçağının sonuncusu 4 Haziran 2021’de Offutt Hava Kuvvetleri Üssü’nde emekliye ayrıldı.

Her ikisi de 309. ve Halk arasında Boneyard olarak bilinen Rejenerasyon Grubu (AMARG), Arizona, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Davis-Monthan Hava Kuvvetleri Üssü’nde…

Senin İçin Önerilenler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments