Haberler

Pentagon Kongre Binası’ndaki İsyan Ve Ayaklanmayı Kınayan Bildiri Yayınladı!

ABD’li üst düzey komutanlar geçen hafta ABD Kongre Binası‘nda Joe Biden’ın seçim zaferini kabul ederken “İsyan Ve Ayaklanma” eylemlerini kınayan bir bildiri yayınladılar…

ABD Genelkurmay Başkanlığı yayınladığı genelgede, Biden’ın 20 Ocak’ta yemin edip ABD ordusunun 46’ıncı başkomutanı olacağını açıkladı.

Genelgede, 6 Ocak’ta kongrede yaşanan olayların anayasa ve ifade özgürlüğü ile uyuşmadığı belirtilerek, “20 Ocak 2021’de anayasa gereğince eyalet ve mahkemelerin teyit ettiği ve Kongrenin onayladığı üzere seçilmiş Başkan Biden göreve gelecek ve bizim 46’ncı Başkomutanımız olacaktır.” açıklaması yapıldı.

Mesajda Başkan Donald Trump’ın isminden bahsedilmedi, ancak ABD Ordusu General Mark Milley liderliğindeki Müşterek Kurmay Başkanları, ordunun bir sonraki yönetime anayasal güç aktarımına destek olma niyetinde olduğunu açıkça belirtti.

Tarihimiz boyunca yaptığımız gibi, ABD ordusu sivil liderliğin yasal emrine itaat edecek, sivil yetkilileri can ve mülkiyeti korumaları için destekleyecek, yasalara uygun olarak kamu güvenliğini sağlayacak ve Anayasayı korumaya ve savunmaya tamamen bağlı kalacaktır. Yerli ve yabancı tüm düşmanlara karşı. Hizmet Üyeleri olarak, Ulusun değerlerini ve ideallerini somutlaştırmalıyız. Anayasayı destekliyor ve savunuyoruz. Anayasal süreci aksatacak herhangi bir eylem sadece geleneklerimize, değerlerimize ve yeminimize aykırı değildir; bu yasaya aykırıdır.

Askerlere gönderilen mesaj, Başkanın destekçilerinin binlerce kişinin ABD Başkenti’ne baskın yapmasından bir hafta sonra, bir Capitol Polisi de dahil olmak üzere 5 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Biden’in zaferi, tüm büyük haber kaynakları tarafından Kasım ayı ortasında öngörüldü ve Aralık ortasında Seçim Kurulunun oylarıyla onaylandı. Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı yanlış bir şekilde bir kazandığı konusunda ısrar etti ve asılsız bir şekilde seçiminin büyük seçim sahtekarlığı yoluyla çalındığını iddia etti…

Protestocular Çarşamba günü Kongre Binası’nı kuşatırken Trump, tweet attığı bir videoda destekçilerine ”Şimdi Eve Gitmelisiniz” dedi. Başkan şiddeti kınamadan durdu ve kalabalığa “Seni Seviyoruz, Çok Özelsin” dedi.

Başkan Perşembe günü yayınlanan yaklaşık üç dakikalık bir videoda ulusal “İyileşme Ve Uzlaşma” çağrısında bulunmuştu.

Bir gün sonra, Başkan olarak seçilen Joe Biden’ın göreve başlama törenini atlayacağını söyledi. Başkan Yardımcısı Mike Pence, Biden’ın yemin törenine katılacağını söyledi.

Geleneksel olarak, gelen ve giden başkanlar, açılış töreni için Beyaz Saray’dan ABD Başkenti’ne birlikte giderler.

Ulusal Muhafız Pazartesi günü yaptığı açıklamada, açılışın güvenliğini desteklemek için 15 bin kadar askeri yetkilendirdiğini söyledi. Savunma yetkilileri, eski Başkan Barack Obama’nın yemin töreninde yaklaşık 9.000 Ulusal Muhafız üyesi bulunduğunu ekledi. Trump’ın 2017′deki töreni için 7.000′den fazla asker seferber edildi…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAHaberler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!