ABD Hava Kuvvetleri yaptığı açıklamada, SpaceX’in inşa ettiği gibi yeniden kullanılabilir roketlerden yararlanmak ve dünyanın herhangi bir yerine hızlı bir şekilde kargo teslim etmek isteyen küçük bir geliştirme programını genişlettiğini söyledi…

Pentagon, Roket Kargo olarak adlandırılan deneysel askeri programın ABD Uzay Kuvvetleri tarafından yönetileceğini söyledi. Program, “Geleneksel olmayan çok çeşitli malzeme ve yüzeylere bir roket indirme”, “Hızlı yükleme ve boşaltma için bir roket kargo bölmesi, lojistik” ve havadan indirme “Roket Kargo” gibi yetenekleri araştıracak ve geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Kaynak : Spaceworks Aero

Hava Kuvvetleri’nin 2022 bütçe teklifi, geçen yıl SpaceX ve Exploration Architecture Corporation (XArc) ile yapılan küçük sözleşmelerle başlattığı çalışma konsepti çalışmasına devam etmesi için Rocket Kargo için yaklaşık 50 milyon dolar talep etti.

Roket Kargo, askeri program 30 ila 100 ton arasında fırlatılabilen tamamen yeniden kullanılabilir özel roketlere bakacağından, SpaceX’in geliştirdiği Starship roketlerini etkili bir şekilde anlatıyor. Şu anda Starship, hem yeniden kullanılmayı planlayan hem de bu kadar büyük kütleyi fırlatabilen geliştirme aşamasındaki tek roket.

Noktadan noktaya uzay yolculuğu, bir roketin uzaya fırlatılacağı ve daha sonra başka bir yere geri döneceği, varsayımsal olarak dünyanın bir ucundan diğer ucuna malzeme veya muhtemelen insanlar getirebileceği bir ulaşım şeklidir.

Spanjers Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu sözleşmeler için rekabet etmek için potansiyel olarak masaya geldiğini gördüğümüz bir dizi sağlayıcıyla konuştuk.” Dedi. “SpaceX kesinlikle en görünür olanı, buna hiç şüphe yok… [ama] yapmaya çalıştığınız şey bir yörünge veya yörünge altı yörüngeye girmek, yükü geri getirmek ve Dünya gezegenine indirmek. Bugün sadece SpaceX değil, bu teknolojik yeteneğe sahip birden fazla şirket var.”

Hava Kuvvetleri, Roket Kargo programı hakkında hangi şirketlerle konuştuğunu belirtmeyi reddetti ve Spanjers, Pentagon sözleşme sürecine başlamadan önce bunun “Uygun” olmadığını söyledi. Hava Kuvvetleri bir tarih vermeyi reddetmesine rağmen, sözleşme talebinin çok yakında başlaması ve starship roketleriyle anlaşma olması yüksek olarak görülüyor…

Senin İçin Önerilenler

Bu Haber Yorumlara Kapalı!