PasaportPasaport EvraklarıPasaport Nasıl Alınır

Pasaport Nasıl Alınır?

Yurt dışında tatil yapmanın daha ekonomik olabildiğini ve etrafımızda kolayca gidebileceğimiz harika VİZESİZ ÜLKELER de olduğunu düşünürsek, derhal bir pasaport almakta fayda var…

Bordo pasaportlular 102 ülkeye, yeşil pasaportlular ise 160 ülkeye vizesiz gidebiliyor.

Pasaport Nedir?

Vatandaşı olduğu ülke dışında farklı bir ülkeyi ziyaret edecek olan kimselerin sahip olması gereken belgedir.

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport sahibi olmak için izlemeniz gereken yol, alt başlıklar eşliğinde karşınıza çıkıyor.

Online Randevu

Online randevu ile ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğüne ait resmi web sitesini ziyaret edebilir ve başvuru için online randevu alabilirsiniz. Başvurularınızı il veya ilçe emniyet müdürlüğüne yapacaksınız ve bu başvurula için de online randevu almanız gerekiyor.

Evraklar

Pasaport türüne göre talep edilecek olan evraklar değişiklik gösterebiliyor ve yine resmi web sitesinde de bu evrakların tam sıralı listesi karşınıza çıkacaktır. Pasaport nasıl çıkartılır? Sorusuna yanıt vermeden önce hazırlamanız gereken evraklar da şu şekildedir: Kimlik aslı, 2 adet olmak kaydı ile biyometrik fotoğraf, pasaport bedeli(cüzdan), yatırılan harç miktarını gösteren resmi belge/makbuz. Bununla birlikte eğer varsa daha önce almış olduğunuz pasaportun aslını da hazır etmeniz gerekiyor. Bu belgeler, bordo pasaport sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın hazır etmesi gereken belgelerdir.

Evrak Teslim

Online randevu sonrası randevu günü ve saati başvurularınızı il ya da ilçe emniyet müdürlüğüne şahsen yapmanız gerekiyor. Vekil ya da farklı bir kimse sizin yerinize başvuru yapamıyor. Emniyet’te kayıtlı parmak iziniz mevcutsa bunun için ekstra işlem yapmanıza gerek kalmıyor ancak aksi bir durum söz konusu ise parmak izinizin alınması için de bekleyeceksiniz.

Pasaportlarınız Hazırlanıyor

Pasaport çıkartma işlemi için gerekli olan evrak teslim ve süreci tamamladıktan sonra beklemeye koyulacaksınız. Başvuru işlemleriniz ve ilgili süreç, dijital ortam üzerinden Ankara’daki merkeze kısa sürede ulaştırılacaktır. Bunu yapacak olan kurumlar ise başvurunuzu yaptığınız İl ya da İlçe Emniyet Müdürlüğüdür. Süreç tamamlandıktan 3 gün kadar sonra pasaportlarınız hazır hale geliyor ve PTT Kargo ile gönderimi yapılıyor. Bu sürecin 3 iş günü olduğunu belirtmek gerekiyor yani resmi tatil ya da özel günlere denk geldiği takdirde herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Pasaport çıkartma süreci ve gönderimi ile birlikte ortalama 10 günlük bir zaman dilimi sizleri bekliyor olacaktır.

Pasaport Süreleri

Pasaport nasıl alınır? Sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz pasaportların sürelerine de hep birlikte göz atalım. Alacağınız pasaporta göre bu süreler de değişiklik gösterecektir. Bordo pasaportlar 6 ay ila 10 yıllık süreler ile verilmektedir. Burada pasaport için ödeyeceğiniz harç miktarını da pasaport süreleri belirliyor. Yenileme işlemi için sürekli ödeme yapmak yerine sizler de 10 yıllık pasaport başvurusu yaparak masrafları bir nebze de olsa azaltabilirsiniz…

2019 Güncel Pasaport Harçları Ve Defter Ücretleri

6 Ay Süre İçin : Harç 170,00 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 303,50 TL

1 Yıl Süre İçin : Harç 248,40 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 381,90 TL

2 Yıl Süre İçin : Harç 405,50 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 539 TL

3 Yıl Süre İçin : Harç 575,90 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 709,40 TL

4 Yıl Süre İçin : Harç 811,60 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 945,10 TL

Son Güncelleme : 01.01.2020

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAPasaport

Bu Haber Yorumlara Kapalı!