AirbusBoeingHaberlerHavacılık

Pandemi Airbus Beluga Ve Boeing Dreamlifter Uçuşlarını Nasıl Etkiledi?

Airbus’ın Beluga ve Boeing’in Dreamlifter’ı, dev boyutları ve benzersiz tasarımları ile anında tanınır. Bununla birlikte, büyük uçaklara olan talep düştükçe, bu özel kargo uçakları ne kadar faydalı oldu? İşte salgının Beluga ve Dreamlifter kullanımını nasıl etkilediği…

Tanımayanlar için, Beluga ailesi ve Dreamlifter, Airbus ve Boeing uçakları için önemli parçaları taşımak üzere özel olarak tasarlanmış uçaklardır. Örneğin, Beluga ve BelugaXL (A300 ve A330’a göre), A320, A330 ve A350 gibi popüler uçaklar için dünya çapında Airbus tesisleri arasında gövde, kanatlar ve kuyruk bölümleri gibi parçaları taşıyor.

Benzer şekilde, Dreamlifter Boeing 787 Dreamliner‘ın parçalarını çeşitli tesislere taşır. 787’nin gövdesi ve uzun kanatları dahil olmak üzere taşınan parçalar, Dreamlifter sayesinde bir gemide haftalara kıyasla Japonya’dan birkaç saat içinde nakledilebilir.

Dreamlifter and 787 Body Sections arrival in Everett – K64050-01

Bu uçakların benzersiz tasarımı, kargo taşıma kapasitelerini olağanüstü kılıyor. Dreamlifter‘ın maksimum taşıma kapasitesi 113.400 kg ve taşıma hacmi 1.840 metreküp (747-400F’den üç kat fazla). Yeni BelugaXL, 2.200 metreküpten fazla etkileyici bir taşıma hacmine ve 50.500 kg kargo gibi daha düşük bir ağırlık kapasitesine sahiptir.

Ne Kadar Aktifler?

787 ve A350 talebinin geçen yıl önemli ölçüde düştüğü göz önüne alındığında, bu durum kargo muadillerini de etkiledi. RadarBox‘tan alınan verilere göre, Airbus tipi daha derinden etkilenerek her iki uçakta kullanımda bir düşüş görüldü.

Nisan 2019’da günlük 38 uçuşa kadar, Beluga‘nın Nisan 2020’den beri en yüksek kullanımı yalnızca 18 uçuş oldu.

Dreamlifter biraz daha iyi bir performans sergiledi, kısaca 2020’de de 2019’dan itibaren 10 günlük uçuşla zirveye ulaştı. Bununla birlikte, genel olarak, uzman 747’nin trafiği de geçen yıl yaklaşık %40 azaldı.

Salgının etkileri her iki uçakta da netleşti ve filo, kısıtlama zirveye ulaştığında Nisan 2020’de fiilen yere indirildi. Her iki uçak da sonunda 2020’nin ikinci yarısında uçmaya geri dönerken, 2019’un en yüksek seviyelerine hiçbir yerde yakın değiller.

Beluga‘nın birkaç farklı uçak için parça taşıdığı için Boeing’deki muadilinden daha fazla günlük rotasyon uçtuğuna dikkat edilmelidir. Geniş gövdelere olan talep düşerken Airbus, popüler A320 ailesini 2020 yılına kadar teslim etmeye devam ederek Beluga’yı gökyüzünde tutmayı başardı.

Boeing ve Airbus, bu jetlerin muazzam kargo taşıma kapasitesini göz önünde bulundurarak onları insani görevler için kullanıyorlar. Boeing, Dreamlifter‘ını Mart ayı sonlarında tıbbi nakliye görevleri için teklif etti ve hızla harekete geçti. Nisan ayında, uçak Hong Kong’da koruyucu teçhizat alıyordu ve daha sonra yüz binlerce maske ve KKD’yi ABD’nin çeşitli yerlerine taşımak için kullanıldı.

Airbus, benzer şekilde, Nisan ayında pandeminin zirvesinde Avrupa’da maskeler taşımak için Beluga filosunu konuşlandırdı. Havayollarının uçaklara olan talebi bir kez daha arttıkça, bu sene bu superjumboları daha sık görmeyi bekleyebiliriz…

Senin İçin Önerilenler

EKSTRAAirbus

Bu Haber Yorumlara Kapalı!